Apple advarer EU: Fælles standard for opladningsstik vil kvæle innovationen og skade forbrugerne

EU kan være på vej til at indføre en ny standard for smartphone-opladere, men det advarer Apple i mod. Ifølge den amerikanske gigant vil en standard kvæle innovationen og skade forbrugerne og miljøet.

Artikel top billede

Apple advarer nu politikerne i EU om at trumfe en fælles opladningsstandard for smartphones igennem. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters vil en ny fælles europæisk opladningsstandard gå udover innovationen, skabe nye bjerge af elektronikaffald og være til gene for forbrugerne.

Ifølge Reuters vil en regulering af området ramme Apple hårdest, fordi den amerikanske virksomhed bruger sine helt egne lightning-kabler til opladning af iPhones, mens de fleste Android-enheder i dag anvender USB-C-standarden.

”Vi mener, at reguleringer der gennemtvinger konformitet for brugen af de stik, der er bygget ind i smartphones, vil kvæle innovation fremfor at skabe det, og samtidig vil det skade forbrugere i hele Europa og økonomien som helhed,” lyder det ifølge Reuters i en meddelelse fra Apple.

Læs også: EU kan være på vej til at forbyde Apples Lightning-stik

Har forsøgt med frivillighed

Apples kommentarer kommer en uge efter, at politikerne i EU-Parlamentet begyndte forberedelserne til at indføre ny regler, der vil betyde, at alle smartphones vil komme til at gøre brug af den samme type ladestik.

EU-Parlamentet har arbejdet på gennemtrumfe sådan en standard i mere end et årti, og så sent som i 2009 underskrev Apple, Samsung, Huawei og Nokia et frivilligt forståelsespapir om, at de vil arbejde for en harmonisering af mobilopladere.

Men ifølge EU-Parlamentet har det frivillige forståelsespapiret ikke haft den ønskede effekt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,