Apple advarer EU: Fælles standard for opladningsstik vil kvæle innovationen og skade forbrugerne

EU kan være på vej til at indføre en ny standard for smartphone-opladere, men det advarer Apple i mod. Ifølge den amerikanske gigant vil en standard kvæle innovationen og skade forbrugerne og miljøet.

Artikel top billede

Apple advarer nu politikerne i EU om at trumfe en fælles opladningsstandard for smartphones igennem. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters vil en ny fælles europæisk opladningsstandard gå udover innovationen, skabe nye bjerge af elektronikaffald og være til gene for forbrugerne.

Ifølge Reuters vil en regulering af området ramme Apple hårdest, fordi den amerikanske virksomhed bruger sine helt egne lightning-kabler til opladning af iPhones, mens de fleste Android-enheder i dag anvender USB-C-standarden.

”Vi mener, at reguleringer der gennemtvinger konformitet for brugen af de stik, der er bygget ind i smartphones, vil kvæle innovation fremfor at skabe det, og samtidig vil det skade forbrugere i hele Europa og økonomien som helhed,” lyder det ifølge Reuters i en meddelelse fra Apple.

Læs også: EU kan være på vej til at forbyde Apples Lightning-stik

Har forsøgt med frivillighed

Apples kommentarer kommer en uge efter, at politikerne i EU-Parlamentet begyndte forberedelserne til at indføre ny regler, der vil betyde, at alle smartphones vil komme til at gøre brug af den samme type ladestik.

EU-Parlamentet har arbejdet på gennemtrumfe sådan en standard i mere end et årti, og så sent som i 2009 underskrev Apple, Samsung, Huawei og Nokia et frivilligt forståelsespapir om, at de vil arbejde for en harmonisering af mobilopladere.

Men ifølge EU-Parlamentet har det frivillige forståelsespapiret ikke haft den ønskede effekt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg