Indisk stat lukker ned for internettet for at forhindre prøve-snyd: Millioner af mennesker ramt

Den indiske delstat Rajasthan lukkede i weekenden for internettet for 8,5 millioner borgere for at forhindre, at der blev snydt til stor prøve.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Det er velkendt, at man kan anvende internettets nemme tilgang til informationer til at snyde til eksaminer.

Det har den indiske delstat Rajasthan imidlertid fundet en løsning på: Luk for internettet.

Den løsning benyttede delstaten - der ligger i det nordvestlige Indien ind mod Pakistan - sig af i weekenden i forbindelse med afvikling af en stor eksamen, som man skal tage, hvis man vil have ansættelse som skolelærer.

Denne eksamen hedder REET ]Rajasthan Eligibility Exam for Teachers], og der er typisk op mod halvanden millioner deltagere i den folkerige delstat, som ønsker at få adgang til en af de 40.000 lærerjob.

Ifølge The Register udløste nedlukningen af internettet til udbredt kaos i Rajasthan, hvor omkring 8,5 millioner indere mistede deres internet-forbindelse fra klokken 06:00 til 18:00.

Næsten alle internet-forbindelser i Indien er via mobiltelefoner og lignende, og nedlukningen gjaldt således ikke kablede internet-forbindelser.

Ifølge The Register blev der på mobilnettet lukket for internet-tjenester, messenger-apps og social media.

Nedlukningen har medført mange protester - blandt andet med henvisning til, at virksomheder har tabt omsætning, ligesom sundhedssystemet - som er midt i corona-pandemi - uddannelses-sektoren og andre mærker alvorlige negative konsekvenser, når de ikke kan komme på internettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S