Indisk stat lukker ned for internettet for at forhindre prøve-snyd: Millioner af mennesker ramt

Den indiske delstat Rajasthan lukkede i weekenden for internettet for 8,5 millioner borgere for at forhindre, at der blev snydt til stor prøve.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Det er velkendt, at man kan anvende internettets nemme tilgang til informationer til at snyde til eksaminer.

Det har den indiske delstat Rajasthan imidlertid fundet en løsning på: Luk for internettet.

Den løsning benyttede delstaten - der ligger i det nordvestlige Indien ind mod Pakistan - sig af i weekenden i forbindelse med afvikling af en stor eksamen, som man skal tage, hvis man vil have ansættelse som skolelærer.

Denne eksamen hedder REET ]Rajasthan Eligibility Exam for Teachers], og der er typisk op mod halvanden millioner deltagere i den folkerige delstat, som ønsker at få adgang til en af de 40.000 lærerjob.

Ifølge The Register udløste nedlukningen af internettet til udbredt kaos i Rajasthan, hvor omkring 8,5 millioner indere mistede deres internet-forbindelse fra klokken 06:00 til 18:00.

Næsten alle internet-forbindelser i Indien er via mobiltelefoner og lignende, og nedlukningen gjaldt således ikke kablede internet-forbindelser.

Ifølge The Register blev der på mobilnettet lukket for internet-tjenester, messenger-apps og social media.

Nedlukningen har medført mange protester - blandt andet med henvisning til, at virksomheder har tabt omsætning, ligesom sundhedssystemet - som er midt i corona-pandemi - uddannelses-sektoren og andre mærker alvorlige negative konsekvenser, når de ikke kan komme på internettet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos