Indisk stat lukker ned for internettet for at forhindre prøve-snyd: Millioner af mennesker ramt

Den indiske delstat Rajasthan lukkede i weekenden for internettet for 8,5 millioner borgere for at forhindre, at der blev snydt til stor prøve.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Det er velkendt, at man kan anvende internettets nemme tilgang til informationer til at snyde til eksaminer.

Det har den indiske delstat Rajasthan imidlertid fundet en løsning på: Luk for internettet.

Den løsning benyttede delstaten - der ligger i det nordvestlige Indien ind mod Pakistan - sig af i weekenden i forbindelse med afvikling af en stor eksamen, som man skal tage, hvis man vil have ansættelse som skolelærer.

Denne eksamen hedder REET ]Rajasthan Eligibility Exam for Teachers], og der er typisk op mod halvanden millioner deltagere i den folkerige delstat, som ønsker at få adgang til en af de 40.000 lærerjob.

Ifølge The Register udløste nedlukningen af internettet til udbredt kaos i Rajasthan, hvor omkring 8,5 millioner indere mistede deres internet-forbindelse fra klokken 06:00 til 18:00.

Næsten alle internet-forbindelser i Indien er via mobiltelefoner og lignende, og nedlukningen gjaldt således ikke kablede internet-forbindelser.

Ifølge The Register blev der på mobilnettet lukket for internet-tjenester, messenger-apps og social media.

Nedlukningen har medført mange protester - blandt andet med henvisning til, at virksomheder har tabt omsætning, ligesom sundhedssystemet - som er midt i corona-pandemi - uddannelses-sektoren og andre mærker alvorlige negative konsekvenser, når de ikke kan komme på internettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S