Indisk stat lukker ned for internettet for at forhindre prøve-snyd: Millioner af mennesker ramt

Den indiske delstat Rajasthan lukkede i weekenden for internettet for 8,5 millioner borgere for at forhindre, at der blev snydt til stor prøve.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Det er velkendt, at man kan anvende internettets nemme tilgang til informationer til at snyde til eksaminer.

Det har den indiske delstat Rajasthan imidlertid fundet en løsning på: Luk for internettet.

Den løsning benyttede delstaten - der ligger i det nordvestlige Indien ind mod Pakistan - sig af i weekenden i forbindelse med afvikling af en stor eksamen, som man skal tage, hvis man vil have ansættelse som skolelærer.

Denne eksamen hedder REET ]Rajasthan Eligibility Exam for Teachers], og der er typisk op mod halvanden millioner deltagere i den folkerige delstat, som ønsker at få adgang til en af de 40.000 lærerjob.

Ifølge The Register udløste nedlukningen af internettet til udbredt kaos i Rajasthan, hvor omkring 8,5 millioner indere mistede deres internet-forbindelse fra klokken 06:00 til 18:00.

Næsten alle internet-forbindelser i Indien er via mobiltelefoner og lignende, og nedlukningen gjaldt således ikke kablede internet-forbindelser.

Ifølge The Register blev der på mobilnettet lukket for internet-tjenester, messenger-apps og social media.

Nedlukningen har medført mange protester - blandt andet med henvisning til, at virksomheder har tabt omsætning, ligesom sundhedssystemet - som er midt i corona-pandemi - uddannelses-sektoren og andre mærker alvorlige negative konsekvenser, når de ikke kan komme på internettet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect