Apples design-guru Jony Ive skal tegne elektrisk bil og luksus-produkter for Ferrari

Ferrari indgår partnerkskab med Apples berømte tidligere chefdesigner Jony Ive, der står bag Apples engang banebrydende design-sprog.

Artikel top billede

Apple legerandiske tidligere chefdesigner Jony Ive skal til at tegne biler.

Sir Jony Ive regnes for at være manden bag den toneangivende enkelthed og stilrenhed, som i mange år har været kendetegnende for Apples produkter.

Nu har det italienske selskab Exor hyret Jony Ives selskab LoveFrom i det, som parterne kalder for et ‘kreativt partnerskab.’

Exor ejes af den italienske Agnelli-familie og er den største aktionær i Ferrari. Exor har desuden store ejerandele i bilselskabet Stellantis, der ejer Fiat Chrysler, Citroën og Maserati, samt i fodboldklubben Juventus og i modeselskaberne Christian Louboutin og Shang Xia.

Som del i partnerskabet skal Jonny Ive nu være med til at tegne Ferraris kommende bilserier, der blandt andet vil tælle selskabets første fuldt-elektriske bil, som ventes på gaden engang i 2025.

Jony Ive regnes for at være manden bag det dengang banebrydende Apple-design af iMac, iPod, iPad og iPhone, og han regnes for at være en af de mest indflydelsesrige designere i nyere tid.

Han forlod Apple i slutningen af 2019 for at satse på sit eget designselskab, LoveFrom.

Exor og Jony Ive meddeler, at LoveFrom også skal ‘udforske en vifte af kreative projekter med Exor i luksus-markedet.’

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S