Apples design-guru Jony Ive skal tegne elektrisk bil og luksus-produkter for Ferrari

Ferrari indgår partnerkskab med Apples berømte tidligere chefdesigner Jony Ive, der står bag Apples engang banebrydende design-sprog.

Artikel top billede

Apple legerandiske tidligere chefdesigner Jony Ive skal til at tegne biler.

Sir Jony Ive regnes for at være manden bag den toneangivende enkelthed og stilrenhed, som i mange år har været kendetegnende for Apples produkter.

Nu har det italienske selskab Exor hyret Jony Ives selskab LoveFrom i det, som parterne kalder for et ‘kreativt partnerskab.’

Exor ejes af den italienske Agnelli-familie og er den største aktionær i Ferrari. Exor har desuden store ejerandele i bilselskabet Stellantis, der ejer Fiat Chrysler, Citroën og Maserati, samt i fodboldklubben Juventus og i modeselskaberne Christian Louboutin og Shang Xia.

Som del i partnerskabet skal Jonny Ive nu være med til at tegne Ferraris kommende bilserier, der blandt andet vil tælle selskabets første fuldt-elektriske bil, som ventes på gaden engang i 2025.

Jony Ive regnes for at være manden bag det dengang banebrydende Apple-design af iMac, iPod, iPad og iPhone, og han regnes for at være en af de mest indflydelsesrige designere i nyere tid.

Han forlod Apple i slutningen af 2019 for at satse på sit eget designselskab, LoveFrom.

Exor og Jony Ive meddeler, at LoveFrom også skal ‘udforske en vifte af kreative projekter med Exor i luksus-markedet.’

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job