Apples design-guru Jony Ive skal tegne elektrisk bil og luksus-produkter for Ferrari

Ferrari indgår partnerkskab med Apples berømte tidligere chefdesigner Jony Ive, der står bag Apples engang banebrydende design-sprog.

Artikel top billede

Apple legerandiske tidligere chefdesigner Jony Ive skal til at tegne biler.

Sir Jony Ive regnes for at være manden bag den toneangivende enkelthed og stilrenhed, som i mange år har været kendetegnende for Apples produkter.

Nu har det italienske selskab Exor hyret Jony Ives selskab LoveFrom i det, som parterne kalder for et ‘kreativt partnerskab.’

Exor ejes af den italienske Agnelli-familie og er den største aktionær i Ferrari. Exor har desuden store ejerandele i bilselskabet Stellantis, der ejer Fiat Chrysler, Citroën og Maserati, samt i fodboldklubben Juventus og i modeselskaberne Christian Louboutin og Shang Xia.

Som del i partnerskabet skal Jonny Ive nu være med til at tegne Ferraris kommende bilserier, der blandt andet vil tælle selskabets første fuldt-elektriske bil, som ventes på gaden engang i 2025.

Jony Ive regnes for at være manden bag det dengang banebrydende Apple-design af iMac, iPod, iPad og iPhone, og han regnes for at være en af de mest indflydelsesrige designere i nyere tid.

Han forlod Apple i slutningen af 2019 for at satse på sit eget designselskab, LoveFrom.

Exor og Jony Ive meddeler, at LoveFrom også skal ‘udforske en vifte af kreative projekter med Exor i luksus-markedet.’

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job