USA klar med 12,3 milliarder kroner til teleselskaber, der vil smide kinesisk netværks-udstyr i skraldespanden

USA åbner for kæmpepulje, som amerikanske teleselskaber kan søge, hvis de vil smide udstyr fra kinesiske selskaber som Huawei og ZTE i skraldespanden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Smid det hele i skraldespanden og køb nyt grej for penge fra statskassen.

Sådan lyder budskabet fra den amerikanske regering til de amerikanske teleselskaber, der fortsat anvender netværks-udstyr fra kinesiske udstyrs-producenter som Huawei og ZTE, som USA har erklæret for at være trusler mod den nationale sikkerhed.

Til formålet er den amerikanske statskasse på vej til at åbne for en kæmpepulje bestående af 1,9 milliarder dollar - omkring 12,3 milliarder kroner.

Puljen åbner formelt imorgen, 29. oktober, og lukker for ansøgninger 14. januar 2022.

Kun teleselskaber med færre end 10 millioner kunder kan søge om tilskud til udskiftning af det vigtige udstyr.

Det amerikanske finanstilsyn, FCC, udråbte i fjor Huawei, ZTE og flere andre kinesiske virksomheder til at være trusler mod den nationale sikkerhed.

Ikke mindst Huawei og ZTE har i USA - som det har været tilfældet i mange lande - været blandt de allerstørste leverandør af teknologi og udstyr til de forskellige mobil- og telenetværk.

Forbuddet gælder også kinesiske leverandører som Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology og Zhejiang Dahua Technology Co.

I december i fjor besluttede den amerikanske kongres at pumpe 12 milliarder kroner ind i udskiftningen.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg