USA klar med 12,3 milliarder kroner til teleselskaber, der vil smide kinesisk netværks-udstyr i skraldespanden

USA åbner for kæmpepulje, som amerikanske teleselskaber kan søge, hvis de vil smide udstyr fra kinesiske selskaber som Huawei og ZTE i skraldespanden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Smid det hele i skraldespanden og køb nyt grej for penge fra statskassen.

Sådan lyder budskabet fra den amerikanske regering til de amerikanske teleselskaber, der fortsat anvender netværks-udstyr fra kinesiske udstyrs-producenter som Huawei og ZTE, som USA har erklæret for at være trusler mod den nationale sikkerhed.

Til formålet er den amerikanske statskasse på vej til at åbne for en kæmpepulje bestående af 1,9 milliarder dollar - omkring 12,3 milliarder kroner.

Puljen åbner formelt imorgen, 29. oktober, og lukker for ansøgninger 14. januar 2022.

Kun teleselskaber med færre end 10 millioner kunder kan søge om tilskud til udskiftning af det vigtige udstyr.

Det amerikanske finanstilsyn, FCC, udråbte i fjor Huawei, ZTE og flere andre kinesiske virksomheder til at være trusler mod den nationale sikkerhed.

Ikke mindst Huawei og ZTE har i USA - som det har været tilfældet i mange lande - været blandt de allerstørste leverandør af teknologi og udstyr til de forskellige mobil- og telenetværk.

Forbuddet gælder også kinesiske leverandører som Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology og Zhejiang Dahua Technology Co.

I december i fjor besluttede den amerikanske kongres at pumpe 12 milliarder kroner ind i udskiftningen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S