USA klar med 12,3 milliarder kroner til teleselskaber, der vil smide kinesisk netværks-udstyr i skraldespanden

USA åbner for kæmpepulje, som amerikanske teleselskaber kan søge, hvis de vil smide udstyr fra kinesiske selskaber som Huawei og ZTE i skraldespanden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Smid det hele i skraldespanden og køb nyt grej for penge fra statskassen.

Sådan lyder budskabet fra den amerikanske regering til de amerikanske teleselskaber, der fortsat anvender netværks-udstyr fra kinesiske udstyrs-producenter som Huawei og ZTE, som USA har erklæret for at være trusler mod den nationale sikkerhed.

Til formålet er den amerikanske statskasse på vej til at åbne for en kæmpepulje bestående af 1,9 milliarder dollar - omkring 12,3 milliarder kroner.

Puljen åbner formelt imorgen, 29. oktober, og lukker for ansøgninger 14. januar 2022.

Kun teleselskaber med færre end 10 millioner kunder kan søge om tilskud til udskiftning af det vigtige udstyr.

Det amerikanske finanstilsyn, FCC, udråbte i fjor Huawei, ZTE og flere andre kinesiske virksomheder til at være trusler mod den nationale sikkerhed.

Ikke mindst Huawei og ZTE har i USA - som det har været tilfældet i mange lande - været blandt de allerstørste leverandør af teknologi og udstyr til de forskellige mobil- og telenetværk.

Forbuddet gælder også kinesiske leverandører som Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology og Zhejiang Dahua Technology Co.

I december i fjor besluttede den amerikanske kongres at pumpe 12 milliarder kroner ind i udskiftningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job