Frygter at nyt Google-datacenter vil tømme region for strøm

Et kommende stort nordisk Google-datacenter skaber frygt for energiknaphed. "Jeg synes, at det er en helt fejlagtig prioritering for at sige det lige ud,” siger direktøren fra en større energikrævende industrivirksomhed.

Artikel top billede

Foto: Ivan Prole

It-giganterne har i disse år travlt med at opføre datacentre i Norden.

I øjeblikket er Google, der sidste år slog dørene op for et stort datacenter i Fredericia, også ved at bygge et stort datacenter i den norske by Skien.

Her frygter Norges industrivirksomheder ifølge NRK, at Googles datacentre og opførelsen af andre datacentre vil kunne tørlægge området for energi, og at datacentreindustrien på sigt vil resultere i en energiknaphed, der kan gå udover andre industrivirksomheder.

“Jeg synes, at det er en helt fejlagtig prioritering for at sige det lige ud,” siger Niels Eirik Stamland, der er chef for kemikalieproducenten Inovyn Nordic, til NRK om den norske datacentersatsning.

Lægger beslag på energioverskud

Ved fuld kapacitet vil datacentret således bruge 450 megawat, hvilket er fem gange så meget som hele Skien Kommune, og de norske myndigheder har tidligere anslået, at nye datacentre i Norge vil kunne komme til at lægge beslag på hele Norges energioverskud.

Således forventer den norske energistyrelse, at norske datacentre i 2040 vil bruge et sted mellem fire og 14 terrawattimer i.

I Danmark har der ligeledes været debat om datacentrenes energiforbrug.

Her har Klimarådet eksempelvis vurderet, at blot ét hyperscale-datacenter af samme type, som Apple, Google og Facebook, opfører i Danmark har et energiforbrug, der svarer til fire procent af det samlede danske energiforbrug.

Direktør hilser datacentre velkommen

Energistyrelsen har ligeledes lavet en fremskrivning der viser, at 16,7 procent af det danske energiforbrug vil gå til driften af store datacentre.

De store it-giganter er i dag storforbrugere af grøn energi, og det har tidligere fået direktør for Dansk Energi, Lars Aagaard, til at vurdere, at it-giganterne kan være en vigtig drivkraft i den grønne omstilling.

“Det vi ser i øjeblikket er, at vedvarende energi ikke har brug for støtte, og det skyldes i høj grad, at vi ser store industrielle indkøbere i stigende grad indgår kontrakter (såkaldte PPA’er, red), der sikrer, at den el de bruger udelukkende kommer fra vedvarende energi. Det ser jeg som en fantastisk markedsbaseret udvikling, der er med til at skabe en finansiel bund under den vedvarende energi,” sagde han til Computerworld i 2019.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S