Frygter at nyt Google-datacenter vil tømme region for strøm

Et kommende stort nordisk Google-datacenter skaber frygt for energiknaphed. "Jeg synes, at det er en helt fejlagtig prioritering for at sige det lige ud,” siger direktøren fra en større energikrævende industrivirksomhed.

Artikel top billede

Foto: Ivan Prole

It-giganterne har i disse år travlt med at opføre datacentre i Norden.

I øjeblikket er Google, der sidste år slog dørene op for et stort datacenter i Fredericia, også ved at bygge et stort datacenter i den norske by Skien.

Her frygter Norges industrivirksomheder ifølge NRK, at Googles datacentre og opførelsen af andre datacentre vil kunne tørlægge området for energi, og at datacentreindustrien på sigt vil resultere i en energiknaphed, der kan gå udover andre industrivirksomheder.

“Jeg synes, at det er en helt fejlagtig prioritering for at sige det lige ud,” siger Niels Eirik Stamland, der er chef for kemikalieproducenten Inovyn Nordic, til NRK om den norske datacentersatsning.

Lægger beslag på energioverskud

Ved fuld kapacitet vil datacentret således bruge 450 megawat, hvilket er fem gange så meget som hele Skien Kommune, og de norske myndigheder har tidligere anslået, at nye datacentre i Norge vil kunne komme til at lægge beslag på hele Norges energioverskud.

Således forventer den norske energistyrelse, at norske datacentre i 2040 vil bruge et sted mellem fire og 14 terrawattimer i.

I Danmark har der ligeledes været debat om datacentrenes energiforbrug.

Her har Klimarådet eksempelvis vurderet, at blot ét hyperscale-datacenter af samme type, som Apple, Google og Facebook, opfører i Danmark har et energiforbrug, der svarer til fire procent af det samlede danske energiforbrug.

Direktør hilser datacentre velkommen

Energistyrelsen har ligeledes lavet en fremskrivning der viser, at 16,7 procent af det danske energiforbrug vil gå til driften af store datacentre.

De store it-giganter er i dag storforbrugere af grøn energi, og det har tidligere fået direktør for Dansk Energi, Lars Aagaard, til at vurdere, at it-giganterne kan være en vigtig drivkraft i den grønne omstilling.

“Det vi ser i øjeblikket er, at vedvarende energi ikke har brug for støtte, og det skyldes i høj grad, at vi ser store industrielle indkøbere i stigende grad indgår kontrakter (såkaldte PPA’er, red), der sikrer, at den el de bruger udelukkende kommer fra vedvarende energi. Det ser jeg som en fantastisk markedsbaseret udvikling, der er med til at skabe en finansiel bund under den vedvarende energi,” sagde han til Computerworld i 2019.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    It-overvågningsspecialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S