Nyt forslag vil åbne for sluserne til it-uddannelserne: Alle kvalificerede ansøgere skal have adgang

Har du kvalifikationerne, så skal du ogå have adgang til en it-uddannelse. Det er blot et ud af 46 helt nye forslag fra Regeringens Digitaliseringspartnerskab,.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Alle ansøgere kvalificerede ansøgere skal have adgang til de danske it-uddannelser.

Det er blot et ud af 46 forslag fra regeringens Digitaliseringspartnerskab, som nu bliver hilst velkomment af erhvervsorganisationen Dansk Industri, der selv har været en del af partnerskabet.

”Vi skal have gjort noget ved den akutte mangel på kvalificeret arbejdskraft, der i dag er den væsentligste hæmsko for virksomhedernes vækst. Partnerskabet kommer blandt andet med forslag om, at alle kvalificerede ansøgere skal have plads på it-uddannelserne, at vi får løftet efteruddannelserne, og vi skal have flere it-lærlinge ud i virksomhederne,” siger Lars Sandahl Sørensen, direktør for Dansk Industri.

De 46 forslag skal ved hjælp af digitale tiltag bidrage til at hjælpe den grønne omstilling på vej, sikre en bedre sundhedssektor og gøre erhvervslivet mere digitalt, lyder det fra Dansk Industri.

Skal bygge videre på læringer fra pandemien

Dansk Industri påpeger blandt andet, at det høje digitaliseringsniveau i Danmark har betydet, at vi har været hurtigere udnytte alt fra video-møder til robotteknologi under pandemien.

Og det momentum ønsker erhvervsorganisationen at bygge videre på.

“Det er et window of opportunity. De kommende generationer vil bebrejde os, hvis ikke vi griber de muligheder, vi har nu – både når det gælder teknologi og digitalisering. Vi må ikke lade den mulighed gå forbi os. Vi skal bruge teknologien bedre og i større omfang,” siger Lars Sandahl Sørensen.

Lars Sandahl Sørensen ser eksempelvis et stort uudnyttet potentiale i øget data i sundhedssektoren og i den grønne omstilling.

Derudover har Dansk Industri et helt konkret foreslag til en ny tjeneste ved navn Min Virksomhed, der skal give danske virksomheder lettere adgang til at kommunikere med den offentlige sektor.

”Virksomhederne er pålagt at komme med et hav af rapporteringer og indberetninger til alle mulige offentlige myndigheder. Vi skal bruge digitalisering til at fjerne bøvlet og de tunge administrative processer, som dræber virkelysten,” oplyser Lars Sandahl Sørensen ifølge pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S