Nyt forslag vil åbne for sluserne til it-uddannelserne: Alle kvalificerede ansøgere skal have adgang

Har du kvalifikationerne, så skal du ogå have adgang til en it-uddannelse. Det er blot et ud af 46 helt nye forslag fra Regeringens Digitaliseringspartnerskab,.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Alle ansøgere kvalificerede ansøgere skal have adgang til de danske it-uddannelser.

Det er blot et ud af 46 forslag fra regeringens Digitaliseringspartnerskab, som nu bliver hilst velkomment af erhvervsorganisationen Dansk Industri, der selv har været en del af partnerskabet.

”Vi skal have gjort noget ved den akutte mangel på kvalificeret arbejdskraft, der i dag er den væsentligste hæmsko for virksomhedernes vækst. Partnerskabet kommer blandt andet med forslag om, at alle kvalificerede ansøgere skal have plads på it-uddannelserne, at vi får løftet efteruddannelserne, og vi skal have flere it-lærlinge ud i virksomhederne,” siger Lars Sandahl Sørensen, direktør for Dansk Industri.

De 46 forslag skal ved hjælp af digitale tiltag bidrage til at hjælpe den grønne omstilling på vej, sikre en bedre sundhedssektor og gøre erhvervslivet mere digitalt, lyder det fra Dansk Industri.

Skal bygge videre på læringer fra pandemien

Dansk Industri påpeger blandt andet, at det høje digitaliseringsniveau i Danmark har betydet, at vi har været hurtigere udnytte alt fra video-møder til robotteknologi under pandemien.

Og det momentum ønsker erhvervsorganisationen at bygge videre på.

“Det er et window of opportunity. De kommende generationer vil bebrejde os, hvis ikke vi griber de muligheder, vi har nu – både når det gælder teknologi og digitalisering. Vi må ikke lade den mulighed gå forbi os. Vi skal bruge teknologien bedre og i større omfang,” siger Lars Sandahl Sørensen.

Lars Sandahl Sørensen ser eksempelvis et stort uudnyttet potentiale i øget data i sundhedssektoren og i den grønne omstilling.

Derudover har Dansk Industri et helt konkret foreslag til en ny tjeneste ved navn Min Virksomhed, der skal give danske virksomheder lettere adgang til at kommunikere med den offentlige sektor.

”Virksomhederne er pålagt at komme med et hav af rapporteringer og indberetninger til alle mulige offentlige myndigheder. Vi skal bruge digitalisering til at fjerne bøvlet og de tunge administrative processer, som dræber virkelysten,” oplyser Lars Sandahl Sørensen ifølge pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS