Nyt forslag vil åbne for sluserne til it-uddannelserne: Alle kvalificerede ansøgere skal have adgang

Har du kvalifikationerne, så skal du ogå have adgang til en it-uddannelse. Det er blot et ud af 46 helt nye forslag fra Regeringens Digitaliseringspartnerskab,.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Alle ansøgere kvalificerede ansøgere skal have adgang til de danske it-uddannelser.

Det er blot et ud af 46 forslag fra regeringens Digitaliseringspartnerskab, som nu bliver hilst velkomment af erhvervsorganisationen Dansk Industri, der selv har været en del af partnerskabet.

”Vi skal have gjort noget ved den akutte mangel på kvalificeret arbejdskraft, der i dag er den væsentligste hæmsko for virksomhedernes vækst. Partnerskabet kommer blandt andet med forslag om, at alle kvalificerede ansøgere skal have plads på it-uddannelserne, at vi får løftet efteruddannelserne, og vi skal have flere it-lærlinge ud i virksomhederne,” siger Lars Sandahl Sørensen, direktør for Dansk Industri.

De 46 forslag skal ved hjælp af digitale tiltag bidrage til at hjælpe den grønne omstilling på vej, sikre en bedre sundhedssektor og gøre erhvervslivet mere digitalt, lyder det fra Dansk Industri.

Skal bygge videre på læringer fra pandemien

Dansk Industri påpeger blandt andet, at det høje digitaliseringsniveau i Danmark har betydet, at vi har været hurtigere udnytte alt fra video-møder til robotteknologi under pandemien.

Og det momentum ønsker erhvervsorganisationen at bygge videre på.

“Det er et window of opportunity. De kommende generationer vil bebrejde os, hvis ikke vi griber de muligheder, vi har nu – både når det gælder teknologi og digitalisering. Vi må ikke lade den mulighed gå forbi os. Vi skal bruge teknologien bedre og i større omfang,” siger Lars Sandahl Sørensen.

Lars Sandahl Sørensen ser eksempelvis et stort uudnyttet potentiale i øget data i sundhedssektoren og i den grønne omstilling.

Derudover har Dansk Industri et helt konkret foreslag til en ny tjeneste ved navn Min Virksomhed, der skal give danske virksomheder lettere adgang til at kommunikere med den offentlige sektor.

”Virksomhederne er pålagt at komme med et hav af rapporteringer og indberetninger til alle mulige offentlige myndigheder. Vi skal bruge digitalisering til at fjerne bøvlet og de tunge administrative processer, som dræber virkelysten,” oplyser Lars Sandahl Sørensen ifølge pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S