Nyt forslag vil åbne for sluserne til it-uddannelserne: Alle kvalificerede ansøgere skal have adgang

Har du kvalifikationerne, så skal du ogå have adgang til en it-uddannelse. Det er blot et ud af 46 helt nye forslag fra Regeringens Digitaliseringspartnerskab,.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Alle ansøgere kvalificerede ansøgere skal have adgang til de danske it-uddannelser.

Det er blot et ud af 46 forslag fra regeringens Digitaliseringspartnerskab, som nu bliver hilst velkomment af erhvervsorganisationen Dansk Industri, der selv har været en del af partnerskabet.

”Vi skal have gjort noget ved den akutte mangel på kvalificeret arbejdskraft, der i dag er den væsentligste hæmsko for virksomhedernes vækst. Partnerskabet kommer blandt andet med forslag om, at alle kvalificerede ansøgere skal have plads på it-uddannelserne, at vi får løftet efteruddannelserne, og vi skal have flere it-lærlinge ud i virksomhederne,” siger Lars Sandahl Sørensen, direktør for Dansk Industri.

De 46 forslag skal ved hjælp af digitale tiltag bidrage til at hjælpe den grønne omstilling på vej, sikre en bedre sundhedssektor og gøre erhvervslivet mere digitalt, lyder det fra Dansk Industri.

Skal bygge videre på læringer fra pandemien

Dansk Industri påpeger blandt andet, at det høje digitaliseringsniveau i Danmark har betydet, at vi har været hurtigere udnytte alt fra video-møder til robotteknologi under pandemien.

Og det momentum ønsker erhvervsorganisationen at bygge videre på.

“Det er et window of opportunity. De kommende generationer vil bebrejde os, hvis ikke vi griber de muligheder, vi har nu – både når det gælder teknologi og digitalisering. Vi må ikke lade den mulighed gå forbi os. Vi skal bruge teknologien bedre og i større omfang,” siger Lars Sandahl Sørensen.

Lars Sandahl Sørensen ser eksempelvis et stort uudnyttet potentiale i øget data i sundhedssektoren og i den grønne omstilling.

Derudover har Dansk Industri et helt konkret foreslag til en ny tjeneste ved navn Min Virksomhed, der skal give danske virksomheder lettere adgang til at kommunikere med den offentlige sektor.

”Virksomhederne er pålagt at komme med et hav af rapporteringer og indberetninger til alle mulige offentlige myndigheder. Vi skal bruge digitalisering til at fjerne bøvlet og de tunge administrative processer, som dræber virkelysten,” oplyser Lars Sandahl Sørensen ifølge pressemeddelelsen.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S