Bredbånds-kæmpe kræver millioner af kroner af Netflix efter Netflix-serie har fået trafikken til at eksplodere

Den sydkoreanske bredbånds-kæmpe SK Broadband sagsøger Netflix med krav om flere hundrede millioner kroner, efter Netflix-serie har fået den sydkoreanske internet-trafik til at eksplodere.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Den sydkoreanske bredbånds-gigant SK Broadband vil have amerikanske Netflix til at lægge flere hundrede millioner kroner på bordet og sagsøger nu Netflix med krav om kontant betaling.

SK Broadband mener, at Netflix skal betale, fordi sydkoreanerne streamer Netflix ret voldsomt, hvilket øger SK Broadbands omkostninger til vedligehold, investeringer og lignende.

Netflix-streamingen har især taget fart med lanceringen af de sydkoranske serier D.P og Squid Game, som sydkoreanerne er helt vilde med.

Steget med 24 gange

Ifølge SK Broadband er Netflix-trafikken således steget med 24 gange fra maj 2018 til september 2021.

Netflix meddeler, at selskabet er klar til drøftelser med SK Broadband, og at det vigtigste er, at kunderne ikke bliver ramt af uenighederne.

Netflix er for tiden den næst-største trafik-generator på internettet i Sydkorea efter YouTube, som Google ejer.

Netop Google og Netflix er ifølge Reuters de eneste af de store indholds-leverandører, der ikke betaler et gebyr til de sydkoreanske bredbånds-leverandører for at håndtere trafikken.

Både Apple, Amazon og Facebook betaler således et beløb.

SK Broadband mener, at Netflix skal betale mindst 140 millioner kroner i afgift for 2020 alene.

Netflix peger til gengæld på, at selskabet har skabt 16.000 job i Sydkorea, hvor selskabet har investeret 770 milliarder won - omkring 4,5 milliarder kroner.

Reuters meddeler, at Netflix i USA gennem de seneste syv år har betalt en afgift til bredbåndselskabet Comcast for at sikre hurtigere bredbånds-forbindelser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen