EG køber finsk softwareselskab: Niende opkøb i 2021

Danske EG opsluger nyt softwareselskab, hvilket er det niende opkøb i 2021. Denne gang er det finske Silverbucket med 13 medarbejdere, der kommer ind under EG-paraplyen.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Danske EG har netop gennemført selskabets niende opkøb i 2021.

Denne gang er opkøbet sket i det finske, hvor EG opsluger Silverbucket med 13 ansatte.

Med opkøbet af Silverbucket, der udvikler software til byggebranchen, føjer EG endnu et land til listen over markeder, hvor selskabet leverer løsninger til byggesektoren.

"Silverbucket åbner døren til den finske byggebranche for EG og supplerer med et stærkt projekt- og ressourceværktøj," siger Mikkel Bardram, CEO i EG, i en meddelelse.

Det finske selskab, der blev stiftet i 2010, står bag en webbaseret løsning til styring af projektressourcer, der er integreret med kundernes ERP-system. Kunderne findes især blandt rådgivende ingeniører og arkitektfirmaer.

Silverbuckets ejere er ser nu frem til at opnå større vækst med EG ombord, lyder det.

"Vi er overbeviste om, at EG er et stærkt match, og at EG har volumen til at sikre både udvikling og international vækst," lyder det fra Janne Kanerva, administrerende direktør og den ene af tre grundlæggere af Silverbucket.

Fremover vil Silverbucket blive en af af EG Construction, der er EG's softwaredivision målrettet byggebranchen med en række systemer til håndtering af projekter og økonomi.

EG Construction udgøres af mere end 200 ansatte, der blandt andet kommer fra overtagelsen af PM EL-Beregning, CalWin, Holte og Sigma.

Se opkøbene fra 2021

Her ses de ni forskellige opkøb, som EG har foretaget i løbet af 2021, som befinder sig indenfor syv forskellige brancher.

Branche

Virksomhed

Service & beauty

EasyUpdate AS - Norway

Arbejdsmiljø & kvalitet

FrontAvenue A/S - Denmark

Retail

Front Systems AS - Norway

ByggeriPM El-Beregning - Denmark
Silverbucket – Finland

Energi & forsyningEnerKey Oy - Finland
Zavann AB - Sweden

Boligadministration

InCom Aps - Denmark

Sundhed

Aver & Lauritzen Aps - Denmark

Kilde: EG.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S