EG køber finsk softwareselskab: Niende opkøb i 2021

Danske EG opsluger nyt softwareselskab, hvilket er det niende opkøb i 2021. Denne gang er det finske Silverbucket med 13 medarbejdere, der kommer ind under EG-paraplyen.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Danske EG har netop gennemført selskabets niende opkøb i 2021.

Denne gang er opkøbet sket i det finske, hvor EG opsluger Silverbucket med 13 ansatte.

Med opkøbet af Silverbucket, der udvikler software til byggebranchen, føjer EG endnu et land til listen over markeder, hvor selskabet leverer løsninger til byggesektoren.

"Silverbucket åbner døren til den finske byggebranche for EG og supplerer med et stærkt projekt- og ressourceværktøj," siger Mikkel Bardram, CEO i EG, i en meddelelse.

Det finske selskab, der blev stiftet i 2010, står bag en webbaseret løsning til styring af projektressourcer, der er integreret med kundernes ERP-system. Kunderne findes især blandt rådgivende ingeniører og arkitektfirmaer.

Silverbuckets ejere er ser nu frem til at opnå større vækst med EG ombord, lyder det.

"Vi er overbeviste om, at EG er et stærkt match, og at EG har volumen til at sikre både udvikling og international vækst," lyder det fra Janne Kanerva, administrerende direktør og den ene af tre grundlæggere af Silverbucket.

Fremover vil Silverbucket blive en af af EG Construction, der er EG's softwaredivision målrettet byggebranchen med en række systemer til håndtering af projekter og økonomi.

EG Construction udgøres af mere end 200 ansatte, der blandt andet kommer fra overtagelsen af PM EL-Beregning, CalWin, Holte og Sigma.

Se opkøbene fra 2021

Her ses de ni forskellige opkøb, som EG har foretaget i løbet af 2021, som befinder sig indenfor syv forskellige brancher.

Branche

Virksomhed

Service & beauty

EasyUpdate AS - Norway

Arbejdsmiljø & kvalitet

FrontAvenue A/S - Denmark

Retail

Front Systems AS - Norway

ByggeriPM El-Beregning - Denmark
Silverbucket – Finland

Energi & forsyningEnerKey Oy - Finland
Zavann AB - Sweden

Boligadministration

InCom Aps - Denmark

Sundhed

Aver & Lauritzen Aps - Denmark

Kilde: EG.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job