Ny topchef blev indsat få måneder før Yourpay gik konkurs: Konkurs var 'reelt' eneste mulighed

Ifølge direktør for konkursramte Yourpay gennem de seneste par måneder, Jens Christian Petersen, var selskabet i så ringe stand, at konkurs har været den eneste udvej.

Artikel top billede

Betalingsselskabet Yourpay var i så ringe stand, at den eneste mulighed var konkurs.

Sådan siger Jens Christian Petersen, der har været direktør for selskabet i de seneste par måneder, til Børsen.

Han blev indsat som administrerende direktør i sommer og opdagede her, at selskabet havde store problemer med driften.

“Det blev klart, at med den nuværende situation og den situation, ejerkredsen kiggede ind i, så var der reelt kun en konkurs at kigge ind i, fordi der var en massiv gæld, man skulle dække. Jeg må konstatere, at forudsætningerne bag at drive Yourpay ikke har været til stede, når man kigger på, hvad vi har fundet ud af,” siger han til avisen.

Yourpay fyrede torsdag aften i sidste alle medarbejdere og har nu indgivet konkursbegæring.

Jens Christian Petersen overtog ledelsen af selskabet i sommer fra grundlægger Mathias Gajhede, der stiftede selskabet i 2013.

Han siger til Børsen, at selskabet var i ‘pæn stand,’ da han forlod det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect