Ny topchef blev indsat få måneder før Yourpay gik konkurs: Konkurs var 'reelt' eneste mulighed

Ifølge direktør for konkursramte Yourpay gennem de seneste par måneder, Jens Christian Petersen, var selskabet i så ringe stand, at konkurs har været den eneste udvej.

Artikel top billede

Betalingsselskabet Yourpay var i så ringe stand, at den eneste mulighed var konkurs.

Sådan siger Jens Christian Petersen, der har været direktør for selskabet i de seneste par måneder, til Børsen.

Han blev indsat som administrerende direktør i sommer og opdagede her, at selskabet havde store problemer med driften.

“Det blev klart, at med den nuværende situation og den situation, ejerkredsen kiggede ind i, så var der reelt kun en konkurs at kigge ind i, fordi der var en massiv gæld, man skulle dække. Jeg må konstatere, at forudsætningerne bag at drive Yourpay ikke har været til stede, når man kigger på, hvad vi har fundet ud af,” siger han til avisen.

Yourpay fyrede torsdag aften i sidste alle medarbejdere og har nu indgivet konkursbegæring.

Jens Christian Petersen overtog ledelsen af selskabet i sommer fra grundlægger Mathias Gajhede, der stiftede selskabet i 2013.

Han siger til Børsen, at selskabet var i ‘pæn stand,’ da han forlod det.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS