Ny topchef blev indsat få måneder før Yourpay gik konkurs: Konkurs var 'reelt' eneste mulighed

Ifølge direktør for konkursramte Yourpay gennem de seneste par måneder, Jens Christian Petersen, var selskabet i så ringe stand, at konkurs har været den eneste udvej.

Artikel top billede

Betalingsselskabet Yourpay var i så ringe stand, at den eneste mulighed var konkurs.

Sådan siger Jens Christian Petersen, der har været direktør for selskabet i de seneste par måneder, til Børsen.

Han blev indsat som administrerende direktør i sommer og opdagede her, at selskabet havde store problemer med driften.

“Det blev klart, at med den nuværende situation og den situation, ejerkredsen kiggede ind i, så var der reelt kun en konkurs at kigge ind i, fordi der var en massiv gæld, man skulle dække. Jeg må konstatere, at forudsætningerne bag at drive Yourpay ikke har været til stede, når man kigger på, hvad vi har fundet ud af,” siger han til avisen.

Yourpay fyrede torsdag aften i sidste alle medarbejdere og har nu indgivet konkursbegæring.

Jens Christian Petersen overtog ledelsen af selskabet i sommer fra grundlægger Mathias Gajhede, der stiftede selskabet i 2013.

Han siger til Børsen, at selskabet var i ‘pæn stand,’ da han forlod det.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S