25-årig ransomware-bagmand anholdt i stor aktion: Påførte virksomheder milliard-tab

Computere, biler, kontanter og kryptovalutaer for millioner af kroner er blevet beslaglagt i en opsigtsvækkende sag, hvor 25-årig ransomware-bagmand er blevet anholdt under mistanke for, at stå bag mere end 100 store ransomware-angreb.

Artikel top billede

Foto: Cyberpolice Ukraine

To medlemmer af en ransomware-bande er blevet anholdt i Ukraine som led i en international aktion med deltagelse af Europol, Interpol, det amerikanske forbundspoliti FBI, det franske gendarmerie og det ukrainske politi.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse

Anholdelserne, der først er blev offentliggjort nu, blev foretaget den 28. september i den ukrainske hovedstad, Kiev.

Den ene af de anholdte er ifølge mediet The Record en 25-årig person, der menes at spille en central rolle i en større unavngiven ransomware organisation.

Ansvarlig for milliard-skader

Den 25-årige mistænkte menes at være ansvarlig for angeb på mere end 100 forskellige virksomheder i hele verden, der samlet set har forårsaget skader for 150 millioner dollar – svarende til lige knap én milliard kroner.

I aktionen har myndighederne ifølge Europol ransaget syv ejendommen, samt beslaglagt computere, to biler, 375.000 dollar i kontanter og 1,3 millioner dollar i kryptevalutaer.

Europol oplyser i en pressemeddelelse, at de mistænke og deres gruppe har været kendte for at afkræve store beløb i løsepenge i forbindelse med angrebene, og ofte har ransomwarekravene ligget på mellem 5 millioner euro og 70 millioner euro.

Hverken Europol eller de ukrainske myndigheder oplyser, hvilken gruppe de mistænkte tilhører, men på Twitter påpeger sikkerhedsanalytikeren Gary Warner, at beskrivelsen af gruppen og ikke mindste de høje ransomware-krav kan tyde på, at der er tale om gruppen Revil, som blandt andet stod bag Kaseya-angrebene.

Det ukrainske cyberpoliti har offentliggjort følgende video, hvor man blandt andet kan se de beslaglagte pengebeløb samt de beslaglagte computere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job