25-årig ransomware-bagmand anholdt i stor aktion: Påførte virksomheder milliard-tab

Computere, biler, kontanter og kryptovalutaer for millioner af kroner er blevet beslaglagt i en opsigtsvækkende sag, hvor 25-årig ransomware-bagmand er blevet anholdt under mistanke for, at stå bag mere end 100 store ransomware-angreb.

Artikel top billede

Foto: Cyberpolice Ukraine

To medlemmer af en ransomware-bande er blevet anholdt i Ukraine som led i en international aktion med deltagelse af Europol, Interpol, det amerikanske forbundspoliti FBI, det franske gendarmerie og det ukrainske politi.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse

Anholdelserne, der først er blev offentliggjort nu, blev foretaget den 28. september i den ukrainske hovedstad, Kiev.

Den ene af de anholdte er ifølge mediet The Record en 25-årig person, der menes at spille en central rolle i en større unavngiven ransomware organisation.

Ansvarlig for milliard-skader

Den 25-årige mistænkte menes at være ansvarlig for angeb på mere end 100 forskellige virksomheder i hele verden, der samlet set har forårsaget skader for 150 millioner dollar – svarende til lige knap én milliard kroner.

I aktionen har myndighederne ifølge Europol ransaget syv ejendommen, samt beslaglagt computere, to biler, 375.000 dollar i kontanter og 1,3 millioner dollar i kryptevalutaer.

Europol oplyser i en pressemeddelelse, at de mistænke og deres gruppe har været kendte for at afkræve store beløb i løsepenge i forbindelse med angrebene, og ofte har ransomwarekravene ligget på mellem 5 millioner euro og 70 millioner euro.

Hverken Europol eller de ukrainske myndigheder oplyser, hvilken gruppe de mistænkte tilhører, men på Twitter påpeger sikkerhedsanalytikeren Gary Warner, at beskrivelsen af gruppen og ikke mindste de høje ransomware-krav kan tyde på, at der er tale om gruppen Revil, som blandt andet stod bag Kaseya-angrebene.

Det ukrainske cyberpoliti har offentliggjort følgende video, hvor man blandt andet kan se de beslaglagte pengebeløb samt de beslaglagte computere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job