25-årig ransomware-bagmand anholdt i stor aktion: Påførte virksomheder milliard-tab

Computere, biler, kontanter og kryptovalutaer for millioner af kroner er blevet beslaglagt i en opsigtsvækkende sag, hvor 25-årig ransomware-bagmand er blevet anholdt under mistanke for, at stå bag mere end 100 store ransomware-angreb.

Artikel top billede

Foto: Cyberpolice Ukraine

To medlemmer af en ransomware-bande er blevet anholdt i Ukraine som led i en international aktion med deltagelse af Europol, Interpol, det amerikanske forbundspoliti FBI, det franske gendarmerie og det ukrainske politi.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse

Anholdelserne, der først er blev offentliggjort nu, blev foretaget den 28. september i den ukrainske hovedstad, Kiev.

Den ene af de anholdte er ifølge mediet The Record en 25-årig person, der menes at spille en central rolle i en større unavngiven ransomware organisation.

Ansvarlig for milliard-skader

Den 25-årige mistænkte menes at være ansvarlig for angeb på mere end 100 forskellige virksomheder i hele verden, der samlet set har forårsaget skader for 150 millioner dollar – svarende til lige knap én milliard kroner.

I aktionen har myndighederne ifølge Europol ransaget syv ejendommen, samt beslaglagt computere, to biler, 375.000 dollar i kontanter og 1,3 millioner dollar i kryptevalutaer.

Europol oplyser i en pressemeddelelse, at de mistænke og deres gruppe har været kendte for at afkræve store beløb i løsepenge i forbindelse med angrebene, og ofte har ransomwarekravene ligget på mellem 5 millioner euro og 70 millioner euro.

Hverken Europol eller de ukrainske myndigheder oplyser, hvilken gruppe de mistænkte tilhører, men på Twitter påpeger sikkerhedsanalytikeren Gary Warner, at beskrivelsen af gruppen og ikke mindste de høje ransomware-krav kan tyde på, at der er tale om gruppen Revil, som blandt andet stod bag Kaseya-angrebene.

Det ukrainske cyberpoliti har offentliggjort følgende video, hvor man blandt andet kan se de beslaglagte pengebeløb samt de beslaglagte computere.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job