Hackergrupper er allerede i gang med at finde den næste Kaseya: "Det kommer til at ske igen og igen"

Der foregår lige nu en jagt på at finde nye sårbarheder hos software- og it-leverandører verden over. For hackergrupperne har som følge af Kaseya-angrebet fået øjnene op for, hvor effektivt et sådan hack kan blive.

Artikel top billede

Op mod 1.500 virksomheder verden over blev ramt af et af de mest ødelæggende cyberangreb, verden endnu har set, da den amerikanske softwareleverandør Kaseya blev ramt af et angreb, der som ringe i vandet forplantede sig videre.

Bunkevis af virksomheder fik data krypteret, da hackere trængte ind gennem Kaseyas systemer, og udsendte en ondsindet opdatering, der gav bagmændene adgang til Kaseyas kunders systemer -og derfra til Kaseyas kunders kunders systemer.

Det bliver dog næppe det sidste store og enormt omkostningsfulde hack, vi får at se.

Lige nu har hackergrupper travlt med at lede efter nye sårbarheder hos it- og software-leverandører, som de kan bruge som springbræt til at udføre lignende angreb, skriver Reuters.

Victor Gevers, der leder nonprofit-organisationen Dutch Institute for Vulnerability Disclosure, og som advarede Kaseya om svaghederne før angrebet, siger til Reuters, at hackergrupper "allerede har travlt, de er allerede gået videre, men vi ved ikke hvor."

"Dette kommer til at ske igen og igen."

Ikke mindst er sandsynligheden stor for et tilsvarende angreb, da Victor Gevers og andre forskere har opdaget lignende sårbarheder hos andre såkaldt managed service providers (MSP).

Kæmpe bevågenhed

U.S. Department of Homeland Security’s Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), har været hurtige til at sætte ransomware-angreb helt øverst på agendaen.

CISA forsøger nu at få ordet ud til både MSP'er og deres kunder om risiciene, og hvad de skal gøre ved dem.

Mindre end to uger efter Kaseya-angrebet 2. juli udsendte CISA retningslinjer for bedst praksis på begge sider.

"Organisationer skal undersøge deres MSP'ers sikkerhed," lyder det blandt fra den amerikanske myndighed.

Software-leverandøren Kaseya har i dag fået fat på en dekrypteringsnøgle - det vides ikke hvordan - der kan låse op for de mange virksomheder, der blev ramt af cyberangrebet, som den russiske hackergruppe REvil menes at stå bag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    IT-udvikler til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS