Podcast: Techtopia – viden med et drys paranoia

Kom på en teknologisk lytter med Henrik Føhns, når han guider rundt i Techtopia.

Artikel top billede

En hurtig overflyvning over de seneste episoder af podcasten Techtopia giver et vink om, at man er lidt længere ude end almindeligt digitalt forbrugerstof.

For med titler som ”9/11 skabte en overvågningsindustri” og ”C++ er Bjarnes usynlige kodesprog” markerer Techtopia og Henrik Føhns, at ambitionsniveauet er højt, og at man som lytter bliver tage alvorligt.

Det skyldes naturligvis, at Techtopia er ret smal, når det kommer til målgruppen. Med et hold af udgivere, der tæller IDA og Innovations Centre Danmark, er linjen stukket ud for indhold, der er målrettet et publikum, der har taget mere end den lille eksamen i anvendt matematik.

Når Techtopia for alvor er en podcast, man med fordel kan tune ind på, er det dog, fordi den med stor professionalisme tager fat på, hvordan teknologien – både den, vi kender og den, der kommer – påvirker vores hverdag og verden?

Man bliver klogere, får perspektiv og måske en lille smule mere paranoia hver gang.

Man kan læse mere om Techtopia på IDA’s website. Her er der også links til de streamingtjenester, hvor den ligger, mulighed for at abonnere, skrive sig op til nyhedsbrevet og læse om alle de øvrige aktiviteter, der foregår i podcastserien.

Desuden kan man gå på opdagelse i hele bagkataloget, når man har lyst.

Titel: Techtopia / Kan hentes på gængse podcasttjenester

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse