Mark Zuckerberg afviser blankt anklager fra whistleblower: "Det er ganske enkelt ikke sandt"

Tidligere produktchef for Facebook Frances Haugen har fremlagt en række alvorlige anklager mod den sociale medie gigant Facebook. Topchef og stifter af Facebook Mark Zuckerberg afviser nu anklagerne som han kalder "usammenhængende."

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Kritikken er endnu engang haglet ned over verden største sociale medie Facebook efter tidligere produktchef for selskabet Frances Haugen har fremlagt en række interne dokumenter.

Whistlebloweren har blandt andet vidnet for det ene kammer i det amerikanske parlament, og fremlagt interne dokumenter der viser, at Facebook har ignoreret advarsler om at platformen skader børn og unges mentale helbred.

Stifter og administrerende direktør Mark Zuckerberg svarer nu for første gang på kritikken, som han på ingen måde mener er retvisende.

"Kernen i de her anklager er den her ide om, at vi prioriterer profit højere end sikkerhed og brugerens velbefindende. Det er ganske enkelt ikke sandt," skriver Zuckerberg i et opslag på sin Facebook profil.

Kritikken mod Facebook kommer efter, Frances Haugen har offentliggjort en intern rapport fra Facebook, der viser en række problemer, som selskabet har kendskab til, men ifølge hende vælger at ignorere.

Rapporten afslører blandt andet at Instagram, som Facebook også ejer, har en skadelig indvirkning på særligt teenagere. Det viser altså at Facebook er bevist om problemet, men bevist har valgt ikke at tage hånd om problemet, lyder anklagen fra den amerikanske whistleblower.

Mark Zuckerberg tager dog skarpt afstand i sit opslag fra netop den anklage.

"Af alt det der er blevet udgivet, er jeg særligt fokuseret på spørgsmålet om vores arbejde med børn. Jeg har brugt lang tid på at reflektere over de oplevelser jeg ønsker for mine egne og andres børn online, og her er det vigtigt for mig, at alt vi bygger er sikkert og godt for børn."

Afhørt af senatet

Afsløringerne fra Frances Haugen har fået hende indkaldt til en afhøring i det amerikanske senat. Her har hun fremlagt Facebooks problemer for de amerikanske politikere.

Det har blandt andet fået flere højtstående amerikanske politikere til at kræve strengere regulering over for det sociale medie.

"Jeg mener tiden er kommet til at handle, og jeg synes du er katalysatoren for de handlinger," sagde den højtstående senator og tidligere præsidentkandidat for demokraterne Amy Klobuchar til afhøringen af Frances Haugen ifølge Washington Post.

Zuckerberg afviser dog den kritik, der har ramt Facebook efter dokumenterne er blevet offentliggjort.

"Mange af anklagerne giver simpelthen ikke mening. Argumentet om at vi bevist skulle fremrykke indhold der gør folk vrede til fordel for profit er dybt ulogisk," skriver Facebook-stifteren i sit opslag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect