Kæmpehack af Amazons Twitch-tjeneste skyldes konfigurations-fejl af server: Hacker har stjålet 125GB vital data - inklusive kildekode

Det var en fejl i en server-konfiguration, der banede vejen for en hacker dybt ind i systemerne bag den store Amazon-ejede streaming-platform Twitch. Selskabet har nu nulstillet.

Artikel top billede

Det var en intern fejl i en server-konfiguration, der gjorde det muligt for en hacker at bryde ind i de it-systemer, der anvendes til at drive den store Amazon-ejede streaming-tjeneste Twitch.

Det meddeler Twitch i kølvandet på hacket, hvor hackeren stjal store mængder data - herunder oplysninger om, hvor meget de 10.000 mest populære streamere tjener på at streame på Twitch.

Hertil kommer, at hackeren har lækket kildekoden samt en stribe af de it-sikkerhedsværktøjer, som Twitch anvender.

Ialt har hackeren fået fingre i 125GB data

Twitch meddeler, at selskabet er i gang med at forsøge at danne sig et overblik over hacket og på at ‘forstå hvor det har ramt i detaljer.”

“Der er for tiden ingen tegn på, at login-oplysninger er blevet ramt. Kreditkort-oplysninger er ikke ramt, da de ikke lagres hos Twitch. Vi fortsætter vores undersøgelser,” hedder det.

Twitch meddeler desuden, at selskabet nu har nulstillet alle de såkaldte ‘stream keys,’ som er de koder, der anvendes til at logge ind, så man kan publicere indhold.

Selskabet opfordrer desuden til, at alle brugerne opdaterer deres software.

“Afhængigt af den broadcast-software, som du anvender, kan det være nødvendigt, at du opdaterer din software manuelt med en ny key for at påbegynde din næste stream,” meddeler selskabet til brugerne.

Twitch har mere end 30 millioner daglige brugere og anvendes især af gamere og musikere til streaming af deres aktiviteter.

Du kan læse hele meddelelsen hos Twitch her.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S