Pentagons tidligere software-boss: Kina har vundet AI-kapløbet over USA

Kina har vundet AI-kampen over USA, lyder det fra Pentagons tidligere software-chef. Mens USA tøver vil Kina opnå global dominans inden for flere essentielle teknologier, lyder hans forudsigelse.

Artikel top billede

Kina har slået USA i kampen om at være den førende nation inden for kunstig intelligens.

Sådan lyder konstateringen fra Nicolas Chaillan, der tidligere har været softwaredirektør i Pentagon.

Hans analyse lyder, at Kina er med hastige teknologiske skridt på vej mod global dominans, skriver Reuters. Kina er nemlig langt foran inden for en række afgørende, nye teknologier såsom AI, syntetisk biologi og genetik, lyder det.

I begyndelsen af september opsagde Nicolas Chaillan sin stilling hos Pentagon i protest, da han mente, at tempoet i militærets teknologiske transformation var alt for langsomt. Han mente endda, at tøveriet udgjorde en fare for USA.

"Vi har ikke en chance mod Kina om 15 til 20 år. Løbet er kørt; det er allerede ovre efter min mening," siger den tidligere software-direktør.

Nicolas Chaillan har blandt andet kritiseret amerikanske virksomheder, der ikke har ønsket at samarbejde med staten på AI-området, for at sænke innovationen.

Dertil har han kritiseret det amerikanske militær for at indsætte inkompetente medarbejdere i spidsen for teknologiske projekter.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC

    Implementation Consultant

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird