Pentagons tidligere software-boss: Kina har vundet AI-kapløbet over USA

Kina har vundet AI-kampen over USA, lyder det fra Pentagons tidligere software-chef. Mens USA tøver vil Kina opnå global dominans inden for flere essentielle teknologier, lyder hans forudsigelse.

Artikel top billede

Kina har slået USA i kampen om at være den førende nation inden for kunstig intelligens.

Sådan lyder konstateringen fra Nicolas Chaillan, der tidligere har været softwaredirektør i Pentagon.

Hans analyse lyder, at Kina er med hastige teknologiske skridt på vej mod global dominans, skriver Reuters. Kina er nemlig langt foran inden for en række afgørende, nye teknologier såsom AI, syntetisk biologi og genetik, lyder det.

I begyndelsen af september opsagde Nicolas Chaillan sin stilling hos Pentagon i protest, da han mente, at tempoet i militærets teknologiske transformation var alt for langsomt. Han mente endda, at tøveriet udgjorde en fare for USA.

"Vi har ikke en chance mod Kina om 15 til 20 år. Løbet er kørt; det er allerede ovre efter min mening," siger den tidligere software-direktør.

Nicolas Chaillan har blandt andet kritiseret amerikanske virksomheder, der ikke har ønsket at samarbejde med staten på AI-området, for at sænke innovationen.

Dertil har han kritiseret det amerikanske militær for at indsætte inkompetente medarbejdere i spidsen for teknologiske projekter.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura