Hanne Bech har været CIO for Royal Unibrew i mere end et årti: “Det er et grundlæggende andet job, jeg har i dag, end det jeg havde for 10 år siden”

Interview: I 10 år har Hanne Bech været CIO for den danske bryggerikæmpe Royal Unibrew, der de senere år har taget nogle store digitale skridt frem. Alligevel er den erfarende CIO tilbageholdende med at flytte store del af infrastrukturen i clouden. “Der er også en række områder, hvor jeg simpelthen mener, omkostningerne er for høje.”

Artikel top billede

(Foto: Michael Kim Nguyen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Hanne Bech mener, at der er for ukritisk tilgang til clouden
  • Hvordan kravene til en CIO har ændret sig det seneste årti
  • Læs om ændringerne i jobbet som CIO for Hanne Bech de seneste 10 år
665
3:30 min
I mere end et årti har Hanne Bech haft ansvaret for den digitale infrastruktur hos en af Danmarks største bryggerier, Royal Unibrew.

Allerede i 2004 blev Hanne Bech ansat hos selskabet og har siden haft en række forskellige roller hos den danske bryggerikæmpe.

I 2011 blev hun så tilbudt jobbet som CIO, efter hun havde haft projektleder-ansvaret for et par SAP-udrulning hos Royal Unibrew.

Herefter valgte selskabets topchef, der dengang var CFO, at udnævne Hanne Bech til CIO.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S