Hanne Bech har været CIO for Royal Unibrew i mere end et årti: “Det er et grundlæggende andet job, jeg har i dag, end det jeg havde for 10 år siden”

Interview: I 10 år har Hanne Bech været CIO for den danske bryggerikæmpe Royal Unibrew, der de senere år har taget nogle store digitale skridt frem. Alligevel er den erfarende CIO tilbageholdende med at flytte store del af infrastrukturen i clouden. “Der er også en række områder, hvor jeg simpelthen mener, omkostningerne er for høje.”

Artikel top billede

(Foto: Michael Kim Nguyen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Hanne Bech mener, at der er for ukritisk tilgang til clouden
  • Hvordan kravene til en CIO har ændret sig det seneste årti
  • Læs om ændringerne i jobbet som CIO for Hanne Bech de seneste 10 år
665
3:30 min
I mere end et årti har Hanne Bech haft ansvaret for den digitale infrastruktur hos en af Danmarks største bryggerier, Royal Unibrew.

Allerede i 2004 blev Hanne Bech ansat hos selskabet og har siden haft en række forskellige roller hos den danske bryggerikæmpe.

I 2011 blev hun så tilbudt jobbet som CIO, efter hun havde haft projektleder-ansvaret for et par SAP-udrulning hos Royal Unibrew.

Herefter valgte selskabets topchef, der dengang var CFO, at udnævne Hanne Bech til CIO.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse