Hanne Bech har været CIO for Royal Unibrew i mere end et årti: “Det er et grundlæggende andet job, jeg har i dag, end det jeg havde for 10 år siden”

Interview: I 10 år har Hanne Bech været CIO for den danske bryggerikæmpe Royal Unibrew, der de senere år har taget nogle store digitale skridt frem. Alligevel er den erfarende CIO tilbageholdende med at flytte store del af infrastrukturen i clouden. “Der er også en række områder, hvor jeg simpelthen mener, omkostningerne er for høje.”

Artikel top billede

(Foto: Michael Kim Nguyen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Hanne Bech mener, at der er for ukritisk tilgang til clouden
  • Hvordan kravene til en CIO har ændret sig det seneste årti
  • Læs om ændringerne i jobbet som CIO for Hanne Bech de seneste 10 år
665
3:30 min
I mere end et årti har Hanne Bech haft ansvaret for den digitale infrastruktur hos en af Danmarks største bryggerier, Royal Unibrew.

Allerede i 2004 blev Hanne Bech ansat hos selskabet og har siden haft en række forskellige roller hos den danske bryggerikæmpe.

I 2011 blev hun så tilbudt jobbet som CIO, efter hun havde haft projektleder-ansvaret for et par SAP-udrulning hos Royal Unibrew.

Herefter valgte selskabets topchef, der dengang var CFO, at udnævne Hanne Bech til CIO.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S