Hanne Bech har været CIO for Royal Unibrew i mere end et årti: “Det er et grundlæggende andet job, jeg har i dag, end det jeg havde for 10 år siden”

Interview: I 10 år har Hanne Bech været CIO for den danske bryggerikæmpe Royal Unibrew, der de senere år har taget nogle store digitale skridt frem. Alligevel er den erfarende CIO tilbageholdende med at flytte store del af infrastrukturen i clouden. “Der er også en række områder, hvor jeg simpelthen mener, omkostningerne er for høje.”

Artikel top billede

(Foto: Michael Kim Nguyen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Hanne Bech mener, at der er for ukritisk tilgang til clouden
  • Hvordan kravene til en CIO har ændret sig det seneste årti
  • Læs om ændringerne i jobbet som CIO for Hanne Bech de seneste 10 år
665
3:30 min
I mere end et årti har Hanne Bech haft ansvaret for den digitale infrastruktur hos en af Danmarks største bryggerier, Royal Unibrew.

Allerede i 2004 blev Hanne Bech ansat hos selskabet og har siden haft en række forskellige roller hos den danske bryggerikæmpe.

I 2011 blev hun så tilbudt jobbet som CIO, efter hun havde haft projektleder-ansvaret for et par SAP-udrulning hos Royal Unibrew.

Herefter valgte selskabets topchef, der dengang var CFO, at udnævne Hanne Bech til CIO.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S