Hanne Bech har været CIO for Royal Unibrew i mere end et årti: “Det er et grundlæggende andet job, jeg har i dag, end det jeg havde for 10 år siden”

Interview: I 10 år har Hanne Bech været CIO for den danske bryggerikæmpe Royal Unibrew, der de senere år har taget nogle store digitale skridt frem. Alligevel er den erfarende CIO tilbageholdende med at flytte store del af infrastrukturen i clouden. “Der er også en række områder, hvor jeg simpelthen mener, omkostningerne er for høje.”

Artikel top billede

(Foto: Michael Kim Nguyen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Hanne Bech mener, at der er for ukritisk tilgang til clouden
  • Hvordan kravene til en CIO har ændret sig det seneste årti
  • Læs om ændringerne i jobbet som CIO for Hanne Bech de seneste 10 år
665
3:30 min
I mere end et årti har Hanne Bech haft ansvaret for den digitale infrastruktur hos en af Danmarks største bryggerier, Royal Unibrew.

Allerede i 2004 blev Hanne Bech ansat hos selskabet og har siden haft en række forskellige roller hos den danske bryggerikæmpe.

I 2011 blev hun så tilbudt jobbet som CIO, efter hun havde haft projektleder-ansvaret for et par SAP-udrulning hos Royal Unibrew.

Herefter valgte selskabets topchef, der dengang var CFO, at udnævne Hanne Bech til CIO.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S