Lunar køber dansk fintech-virksomhed i ny satsning på betalingsmarkedet

Den danske fintech-virksomhed Paylike er blevet opkøbt af den fremadstormende og pengestærke Lunar. Det sker i en ny satsning, hvor Lunar vil gøre sin entré på betalingsmarkedet.

Artikel top billede

Thomas Jensen, co-founder i Paylike, Ken Villum Klausen adm. direktør og stifter i Lunar, Lars Bo Thomsen, co-founder i Paylike.

Lunar har opkøbt den danske fintech-virksomhed Paylike.

Det sker i en ny stor satsning, hvor Lunar vil erobre flere markedsandele ved både at tilbyde traditionelle bankydelser til erhvervskunder og betalingsløsninger.

Det oplyser Lunar til Computerworld.

"Vi er meget glade for, at Paylike nu bliver en del af Lunar, for det betyder, at vi kan give vores business-kunder alt det, de har brug for, når de satser på en digital forretning. Lige fra bankkonto til betalinger på deres hjemmeside, og det kommer til at spare mange iværksættere for en masse tid og penge," udtaler Ken Villum Klausen, direktør hos Lunar.

Med opkøbet åbner Lunar mulighed for at tage imod betalinger fra kunder direkte i Lunar uden de mellemled, der er nødvendige i dag, når en virksomhed med e-handel skal have aftaler med betalingsgateway og indløser.

Lunar bliver ifølge selskabet selv den første bank i Danmark, der både tilbyder erhvervskunderne en erhvervskonto og mulighed for at styre betalingerne i webshoppen samme sted.

Prisen for Paylike, der har 11 medarbejdere, er ikke offentliggjort, men Lunar køber Paylike, hvoraf 50 procent i dag ejes af Clearhaus og 50 procent af de to stiftere Thomas Jensen og Lars Bo Thomsen.

Opkøbet sker efter, at Lunar i juli hentede en investering på 1,5 milliarder kroner fra Heartland, Kinnevik og Tencent.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S