Lunar køber dansk fintech-virksomhed i ny satsning på betalingsmarkedet

Den danske fintech-virksomhed Paylike er blevet opkøbt af den fremadstormende og pengestærke Lunar. Det sker i en ny satsning, hvor Lunar vil gøre sin entré på betalingsmarkedet.

Artikel top billede

Thomas Jensen, co-founder i Paylike, Ken Villum Klausen adm. direktør og stifter i Lunar, Lars Bo Thomsen, co-founder i Paylike.

Lunar har opkøbt den danske fintech-virksomhed Paylike.

Det sker i en ny stor satsning, hvor Lunar vil erobre flere markedsandele ved både at tilbyde traditionelle bankydelser til erhvervskunder og betalingsløsninger.

Det oplyser Lunar til Computerworld.

"Vi er meget glade for, at Paylike nu bliver en del af Lunar, for det betyder, at vi kan give vores business-kunder alt det, de har brug for, når de satser på en digital forretning. Lige fra bankkonto til betalinger på deres hjemmeside, og det kommer til at spare mange iværksættere for en masse tid og penge," udtaler Ken Villum Klausen, direktør hos Lunar.

Med opkøbet åbner Lunar mulighed for at tage imod betalinger fra kunder direkte i Lunar uden de mellemled, der er nødvendige i dag, når en virksomhed med e-handel skal have aftaler med betalingsgateway og indløser.

Lunar bliver ifølge selskabet selv den første bank i Danmark, der både tilbyder erhvervskunderne en erhvervskonto og mulighed for at styre betalingerne i webshoppen samme sted.

Prisen for Paylike, der har 11 medarbejdere, er ikke offentliggjort, men Lunar køber Paylike, hvoraf 50 procent i dag ejes af Clearhaus og 50 procent af de to stiftere Thomas Jensen og Lars Bo Thomsen.

Opkøbet sker efter, at Lunar i juli hentede en investering på 1,5 milliarder kroner fra Heartland, Kinnevik og Tencent.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job