Toshiba tilbagekalder RAM til bærbare pc'er

Fejl i RAM-modulerne har fået Toshiba til at tilbagekalde komponenter fra en række bærbare pc'er. Ifølge Toshiba er fejlen sjælden, men firmaet har alligevel igangsat et verdensomspændende ombytningsprogram.

Toshiba har igangsat et verdensomspændende ombytningsprogram, efter der er fundet fejl i en bestemt type RAM-komponenter, der bruges i firmaets bærbare computere.

Den japanske it-gigant siger, at fejlen viser sig, når maskinen vågner op fra hvilestadiet. Symptomerne er blå skærm, fastfrysning eller manglende hukommelse.

Ifølge Toshiba er fejlen meget sjælden, men firmaet har alligevel igangsat det verdensomspændende ombytningsprogram.

Mange modeller kan være ramt

Kunderne kan via nettet hente en applikation, der analyserer pc'en og stadfæster, om den enkelte bærbare indeholder fejlen.

Er det tilfældet, kan man få udskiftet RAM-modulerne kvit og frit.

Det er også muligt at få applikationen på en cd-rom ved at henvende sig til den lokale Toshiba-kundeservice.

Det drejer sig om komponenter, der blandt andet bruges i Tecra-, Satellite- og Portege-serierne.

Toshiba har solgt omtrent 650.000 computere med denne type RAM, men det er kun komponenter, der kommer fra en bestemt underleverandør, der er noget galt med.

I alt er 27 forskellige bærbare pc-modeller, heraf en del japanske, omfattet af ombytningen. Nogle af de berørte modeller har været solgt siden april 2002.

HP-fejl var startskud

Det var rapporter fra Hewlett-Packard om RAM-moduler med fejl fra underleverandørerne Samsung, Infineon og Winbond, der fik Toshiba til at undersøge sagen nærmere.

Hewlett-Packard fandt, at den berørte komponent ikke fungerer sammen med processorer og chips fra Intel, når det gælder om at håndtere strømmen til den bærbare.

Toshiba vil ikke kommentere, om det samme er tilfældet hér.

Relevante links

Mere information om fejlen fra Toshiba USA

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect