Toshiba tilbagekalder RAM til bærbare pc'er

Fejl i RAM-modulerne har fået Toshiba til at tilbagekalde komponenter fra en række bærbare pc'er. Ifølge Toshiba er fejlen sjælden, men firmaet har alligevel igangsat et verdensomspændende ombytningsprogram.

Toshiba har igangsat et verdensomspændende ombytningsprogram, efter der er fundet fejl i en bestemt type RAM-komponenter, der bruges i firmaets bærbare computere.

Den japanske it-gigant siger, at fejlen viser sig, når maskinen vågner op fra hvilestadiet. Symptomerne er blå skærm, fastfrysning eller manglende hukommelse.

Ifølge Toshiba er fejlen meget sjælden, men firmaet har alligevel igangsat det verdensomspændende ombytningsprogram.

Mange modeller kan være ramt

Kunderne kan via nettet hente en applikation, der analyserer pc'en og stadfæster, om den enkelte bærbare indeholder fejlen.

Er det tilfældet, kan man få udskiftet RAM-modulerne kvit og frit.

Det er også muligt at få applikationen på en cd-rom ved at henvende sig til den lokale Toshiba-kundeservice.

Det drejer sig om komponenter, der blandt andet bruges i Tecra-, Satellite- og Portege-serierne.

Toshiba har solgt omtrent 650.000 computere med denne type RAM, men det er kun komponenter, der kommer fra en bestemt underleverandør, der er noget galt med.

I alt er 27 forskellige bærbare pc-modeller, heraf en del japanske, omfattet af ombytningen. Nogle af de berørte modeller har været solgt siden april 2002.

HP-fejl var startskud

Det var rapporter fra Hewlett-Packard om RAM-moduler med fejl fra underleverandørerne Samsung, Infineon og Winbond, der fik Toshiba til at undersøge sagen nærmere.

Hewlett-Packard fandt, at den berørte komponent ikke fungerer sammen med processorer og chips fra Intel, når det gælder om at håndtere strømmen til den bærbare.

Toshiba vil ikke kommentere, om det samme er tilfældet hér.

Relevante links

Mere information om fejlen fra Toshiba USA

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S