Streaming: Skræmmende sci-fi og udknaldede parodier i bittesmå bidder

Minifilmene fra Oats Studios og den produktive instruktør Neill Blomkamp tager det absurde til helt nye højder. De er netop lagt på Netflix, men kan også ses gratis på YouTube.

Artikel top billede

De fleste vil kende sydafrikansk-canadiske Neill Blomkamp som instruktør af sci-fi filmene District 9, Elysium og Chappie.

Men han også ganske produktiv på en række andre områder og har bl.a. sit eget produktionsselskab, Oats Studios. Her har han instrueret en række kortfilm, hvoraf de fleste blev lagt på Netflix 1. oktober og hurtigt er blevet blandt det mest populære indhold.

Blandt titlerne finder man ambitiøse og dystre sci-fi minifilm af ca. 20 minutters længde med store navne som Sigourney Weaver og Dakota Fanning. Men her er også ultrakorte animerede produktioner, der bruger 3D-spilmotoren Unity.

Desuden er der udflippede parodier, der portrætterer en dybt inkompetent præsident, der hellere vil hænge ud med strippere og drikke sig i hegnet med sine redneck-venner end at passe sit arbejde.

Vi møder også en almægtig gud, der keder sig bravt i sin lænestol og derfor beordrer sin butler til at gøre livet surt for de stakkels mennesker.

For slet ikke at tale om de korte produktioner Cooking with Bill og Fluke, der handler om henholdsvis en lettere dysfunktionel TV-shop og et par småpsykotiske militærtyper, der afprøver grumme opfindelser på straffefanger.

Mange af filmene er grafisk ret ubehagelige og absolut ikke for børn. Ellers har filmene fra Oats Studios ikke mange andre fællesnævnere, end at de er korte, virkelig udknaldede og i lange stræk temmelig underholdende.

Alle filmene fra Oats Studios kan for øvrigt også ses kvit og frit på YouTube.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S