Holdt! Har du en AMD-processor - så vent med Windows 11

Der er gode grunde til enten at tøve med eller helt at afinstallere Windows 11 for pc-brugere med AMD-processorer.

Artikel top billede

Samtlige Ryzen-processorer fra AMD døjer med ydelsen ii samspil med Windows 11.

Microsofts nye styresystem spiller noget værre sammen med AMD’s processorer end i forvejen frygtet.

Forrige uge lød det allerede, at AMD processorer kunne opleve performance-dyk på en håndfuld procenter i discipliner som spil.

I værste tilfælde blev der noteret op til 15 procent lavere ydelse i et enkelt spil.

Nye tal indikerer dog, at problemerne er mere omfattende end hidtil antaget, skriver Computerworlds søstermedie PCWorld.

En af hovedårsagerne bag performance-kvalerne ligger i den indbyggede hukommelse i Ryzen processorer, kaldet L3 Cache.

Windows 11 vidste sig tidligere at forårsage af L3-hukommelsen blev tre gange langsommere på Windows 11 maskiner.

Nye uafhængige tests viser dog, at den hukommelsestype, som er særlig vigtig til afvikling af spil, nu er op til seks sløvere i forhold til samme system med Windows 10 ombord.

Processorer med flere end otte regnekerner såsom high-end processorer i Ryzen 7, Ryzen 9 og Threadripper familierne noterede sig for de største fald i ydelse.

En processor som Ryzen 7 3800X med otte kerner blev målt til at være omkring seks gange sløvere til L3-operationer, når Windows 11 var installeret.

Fejlrettelse fejler

Både Microsoft og AMD har erkendt problemerne og arbejder på at finde en løsning.

Den første opdatering til Windows som udkom denne uge indeholdt dog ikke nogen fejlrettelser.

Ifølge netmediet TechPowerUp og Techspot skulle seneste overhaling gjort problemerne være.

Det giver grunde til, at AMD bør overveje at udskyde en eventuel opdatering til Windows 11.

Har du selv oplevet ydelse-problemer med AMD-CPU’er og Windows 11 opdateringen, har du givetvis nogle få dage eller timer til at rulle din installation tilbage til Windows 10.

I Intel-lejren synes der ikke at være nogen problemer med Windows 11 styresystemet at melde om, selvom der kan være indført en minimal forsinkelse, lyder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet