Holdt! Har du en AMD-processor - så vent med Windows 11

Der er gode grunde til enten at tøve med eller helt at afinstallere Windows 11 for pc-brugere med AMD-processorer.

Artikel top billede

Samtlige Ryzen-processorer fra AMD døjer med ydelsen ii samspil med Windows 11.

Microsofts nye styresystem spiller noget værre sammen med AMD’s processorer end i forvejen frygtet.

Forrige uge lød det allerede, at AMD processorer kunne opleve performance-dyk på en håndfuld procenter i discipliner som spil.

I værste tilfælde blev der noteret op til 15 procent lavere ydelse i et enkelt spil.

Nye tal indikerer dog, at problemerne er mere omfattende end hidtil antaget, skriver Computerworlds søstermedie PCWorld.

En af hovedårsagerne bag performance-kvalerne ligger i den indbyggede hukommelse i Ryzen processorer, kaldet L3 Cache.

Windows 11 vidste sig tidligere at forårsage af L3-hukommelsen blev tre gange langsommere på Windows 11 maskiner.

Nye uafhængige tests viser dog, at den hukommelsestype, som er særlig vigtig til afvikling af spil, nu er op til seks sløvere i forhold til samme system med Windows 10 ombord.

Processorer med flere end otte regnekerner såsom high-end processorer i Ryzen 7, Ryzen 9 og Threadripper familierne noterede sig for de største fald i ydelse.

En processor som Ryzen 7 3800X med otte kerner blev målt til at være omkring seks gange sløvere til L3-operationer, når Windows 11 var installeret.

Fejlrettelse fejler

Både Microsoft og AMD har erkendt problemerne og arbejder på at finde en løsning.

Den første opdatering til Windows som udkom denne uge indeholdt dog ikke nogen fejlrettelser.

Ifølge netmediet TechPowerUp og Techspot skulle seneste overhaling gjort problemerne være.

Det giver grunde til, at AMD bør overveje at udskyde en eventuel opdatering til Windows 11.

Har du selv oplevet ydelse-problemer med AMD-CPU’er og Windows 11 opdateringen, har du givetvis nogle få dage eller timer til at rulle din installation tilbage til Windows 10.

I Intel-lejren synes der ikke at være nogen problemer med Windows 11 styresystemet at melde om, selvom der kan være indført en minimal forsinkelse, lyder det.

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,