Holdt! Har du en AMD-processor - så vent med Windows 11

Der er gode grunde til enten at tøve med eller helt at afinstallere Windows 11 for pc-brugere med AMD-processorer.

Artikel top billede

Samtlige Ryzen-processorer fra AMD døjer med ydelsen ii samspil med Windows 11.

Microsofts nye styresystem spiller noget værre sammen med AMD’s processorer end i forvejen frygtet.

Forrige uge lød det allerede, at AMD processorer kunne opleve performance-dyk på en håndfuld procenter i discipliner som spil.

I værste tilfælde blev der noteret op til 15 procent lavere ydelse i et enkelt spil.

Nye tal indikerer dog, at problemerne er mere omfattende end hidtil antaget, skriver Computerworlds søstermedie PCWorld.

En af hovedårsagerne bag performance-kvalerne ligger i den indbyggede hukommelse i Ryzen processorer, kaldet L3 Cache.

Windows 11 vidste sig tidligere at forårsage af L3-hukommelsen blev tre gange langsommere på Windows 11 maskiner.

Nye uafhængige tests viser dog, at den hukommelsestype, som er særlig vigtig til afvikling af spil, nu er op til seks sløvere i forhold til samme system med Windows 10 ombord.

Processorer med flere end otte regnekerner såsom high-end processorer i Ryzen 7, Ryzen 9 og Threadripper familierne noterede sig for de største fald i ydelse.

En processor som Ryzen 7 3800X med otte kerner blev målt til at være omkring seks gange sløvere til L3-operationer, når Windows 11 var installeret.

Fejlrettelse fejler

Både Microsoft og AMD har erkendt problemerne og arbejder på at finde en løsning.

Den første opdatering til Windows som udkom denne uge indeholdt dog ikke nogen fejlrettelser.

Ifølge netmediet TechPowerUp og Techspot skulle seneste overhaling gjort problemerne være.

Det giver grunde til, at AMD bør overveje at udskyde en eventuel opdatering til Windows 11.

Har du selv oplevet ydelse-problemer med AMD-CPU’er og Windows 11 opdateringen, har du givetvis nogle få dage eller timer til at rulle din installation tilbage til Windows 10.

I Intel-lejren synes der ikke at være nogen problemer med Windows 11 styresystemet at melde om, selvom der kan være indført en minimal forsinkelse, lyder det.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job