Holdt! Har du en AMD-processor - så vent med Windows 11

Der er gode grunde til enten at tøve med eller helt at afinstallere Windows 11 for pc-brugere med AMD-processorer.

Artikel top billede

Samtlige Ryzen-processorer fra AMD døjer med ydelsen ii samspil med Windows 11.

Microsofts nye styresystem spiller noget værre sammen med AMD’s processorer end i forvejen frygtet.

Forrige uge lød det allerede, at AMD processorer kunne opleve performance-dyk på en håndfuld procenter i discipliner som spil.

I værste tilfælde blev der noteret op til 15 procent lavere ydelse i et enkelt spil.

Nye tal indikerer dog, at problemerne er mere omfattende end hidtil antaget, skriver Computerworlds søstermedie PCWorld.

En af hovedårsagerne bag performance-kvalerne ligger i den indbyggede hukommelse i Ryzen processorer, kaldet L3 Cache.

Windows 11 vidste sig tidligere at forårsage af L3-hukommelsen blev tre gange langsommere på Windows 11 maskiner.

Nye uafhængige tests viser dog, at den hukommelsestype, som er særlig vigtig til afvikling af spil, nu er op til seks sløvere i forhold til samme system med Windows 10 ombord.

Processorer med flere end otte regnekerner såsom high-end processorer i Ryzen 7, Ryzen 9 og Threadripper familierne noterede sig for de største fald i ydelse.

En processor som Ryzen 7 3800X med otte kerner blev målt til at være omkring seks gange sløvere til L3-operationer, når Windows 11 var installeret.

Fejlrettelse fejler

Både Microsoft og AMD har erkendt problemerne og arbejder på at finde en løsning.

Den første opdatering til Windows som udkom denne uge indeholdt dog ikke nogen fejlrettelser.

Ifølge netmediet TechPowerUp og Techspot skulle seneste overhaling gjort problemerne være.

Det giver grunde til, at AMD bør overveje at udskyde en eventuel opdatering til Windows 11.

Har du selv oplevet ydelse-problemer med AMD-CPU’er og Windows 11 opdateringen, har du givetvis nogle få dage eller timer til at rulle din installation tilbage til Windows 10.

I Intel-lejren synes der ikke at være nogen problemer med Windows 11 styresystemet at melde om, selvom der kan være indført en minimal forsinkelse, lyder det.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job