Facebook vil ansætte 10.000 i Europa til at bygge ny virtuel verden: "Europa er enormt vigtig for Facebook"

EU skal være fødested for en ny virtuel verden med Facebook som forældre. Og der skal ansættes ikke færre end 10.000 til at få det til at ske.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Facebook vil bygge en ny kæmpemæssig tech-virksomhed i EU, som skal hjælpe med at bringe et nyt virtuelt univers til live. I løbet af de næste fem år vil Facebook derfor ansætte ikke færre end 10.000, som skal gøre planen til virkelighed, skriver Reuters.

“Denne investering er et udtryk for tillid til den europæiske tech-branche og potentialet for tech-talenter inden for EU. Europa er enormt vigtig for Facebook”, lyder det fra Facebook.

Facebook sagde allerede i september, at selskabet havde afsat 50 millioner dollars svarende til 320 millioner kroner til at søsætte initiativet, som topchef Mark Zuckerberg har promoveret ved flere lejligheder i den senere tid.

Det nye initiativ skal formentlig organiseres som en del af Facebook Reality Labs. Facebook er allerede i gang med at teste et virtuelt univers, hvor brugere af Oculus Quest 2-headset kan optræde med en avatar og holde møder.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S