Facebook vil ansætte 10.000 i Europa til at bygge ny virtuel verden: "Europa er enormt vigtig for Facebook"

EU skal være fødested for en ny virtuel verden med Facebook som forældre. Og der skal ansættes ikke færre end 10.000 til at få det til at ske.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Facebook vil bygge en ny kæmpemæssig tech-virksomhed i EU, som skal hjælpe med at bringe et nyt virtuelt univers til live. I løbet af de næste fem år vil Facebook derfor ansætte ikke færre end 10.000, som skal gøre planen til virkelighed, skriver Reuters.

“Denne investering er et udtryk for tillid til den europæiske tech-branche og potentialet for tech-talenter inden for EU. Europa er enormt vigtig for Facebook”, lyder det fra Facebook.

Facebook sagde allerede i september, at selskabet havde afsat 50 millioner dollars svarende til 320 millioner kroner til at søsætte initiativet, som topchef Mark Zuckerberg har promoveret ved flere lejligheder i den senere tid.

Det nye initiativ skal formentlig organiseres som en del af Facebook Reality Labs. Facebook er allerede i gang med at teste et virtuelt univers, hvor brugere af Oculus Quest 2-headset kan optræde med en avatar og holde møder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos