Test: HP Zbook 15 er til dig der vil have en næsten ny processor og et gammelt design

Computerworld tester: HP ZBook Create G7 gemmer en potent og tunet processor under sit konforme udseende. Bare husk it-afdelingen på, at modellen fortjener en 4K-skærm.

Artikel top billede

I bilverdenen findes der såkaldte sleepers: Biler, som på overfladen ser kedelige ud, men som under motorhjelmen er potente nok til at trække fra de fleste sportsvogne.

Inden for bærbar-verdenen har Lenovo i årevis forfinet sit Thinkpad-design ud fra sleeper-filosofien, men med HP ZBook Create G7 med 15 tommer skærm kan HP også være med.

For umiddelbart er Zbook en lidt kedelig og kantet business-bærbar med et genoplivet design fra 2011. Men under tastaturet banker et kraftigt sekskernet hjerte drevet af Intels i7 model 10750H-processor.

Det er godt nok 10. generation af Intels kraftige i7-serie, og ikke den hurtigere 11. generation. Men derfor er der stadig smæk på.

Faktisk har HP formået at tune Zbook så meget, at den overhaler den ellers temmelig kraftige Dell XPS 17 i, som undertegnede normalt anvender – og som er udstyret med nøjagtigt samme 10750H-processor..

I CPU-benchmarken Cinebench R23 lander Dell XPS 17 på gode 6.585 point, når alle seks kerner testes, mens HP når hele 7.896 point.

Når det kommer til enkeltkerner, er de to maskiner tættere med 1.172 vs. 1.275 i HPs farvør.

Tuner processoren - men koster på blæserstøj

Det kan overraske. Men som altid er djævlen i detaljerne.

Og her er der tale om, at HP's bærbar-tunere sørger for, at 10750H-processoren bliver skruet op på 4,10 GHz ved stor belastning, mens Dell holder samme processor nede på 3,66 HJz. Også selv om vi roder rundt med køleindstillinger.

Det gør HP'en hurtig, og nok også hurtigere end mange maskiner med 11. generationsprocessorer.

Men bagsiden er, at Zbooken larmer en hel del, når blæserne aktiveres efter kort tid ved maksimal belastning.

Det gør alle kraftige bærbare, men det er vores vurdering, at støjen er cirka 30 procent kraftigere end XPS 17.

Det er ikke nok til at vække familien i rummet ved siden af, men nok til, at du føler, at du har sat dig lige under en aktiv blæser.

Med det sagt så er der tale om en ok bygget maskine: Tastaturet er godt, med god vandring på tasterne og kabinettet er solidt på den der lidt business-kedelige måde.

Den samlede vægt er, ifølge vores dybt videnskabelige køkkenvægt, på 1.942 gram - og dermed i den tunge ende, men dog godkendt for en godt udstyret 15 tommer.

Du får desuden både et par USB-C porte, en klassisk USB-A, stik til hovedtelefoner og SD-kort med.

Design fra 2011, ikke 2021

Zbooks problem er nok i virkeligheden, at HP's udviklere ved en fejl har taget et design fra 2011 i stedet for det planlagte fra 2021. Og ingen har stoppet dem undervejs.

Det bliver så ikke bedre af, at vores maskine var udstyret med en skærm, hvor opløsningen var 1.920 x 1.080 pixels.

Det er måske fint i Word, men maskinens kraftige indre kalder på Adobe-pakken eller andre programmer, der kræver en højere opløsning.

Zbook kan dog også bestilles med en 4K-skærm. Så hvis din it-afdeling overvejer at udstyre dig med den som workstation, så sørg for at indynde dig i god tid, inden maskinen bestilles.

Alt i alt er Zbook en stærk arbejdsmaskine med gode specifikationer. Men med en indpakning, der minder om forrige årti inklusive nogle kraftige bezels rundt om skærmen.

Det er måske godt nok til en klassisk arbejdsmaskine, men konkurrencen fra andre bærbar-leverandører er benhård. Både på specifikationer og udseende.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network