PayPal vil sende forretningen i en helt ny retning: Har tilbudt at købe Pinterest for 345 milliarder kroner

Betalingstjenesten PayPal har tilbudt at købe det sociale medie og digitale opslagstavle Pinterest for 45 milliarder dollars svarende til cirka 345 milliarder kroner, forlyder det. Det er ny rekord for opkøb af et socialt medie.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Betalingstjenesten PayPal er angiveligt parat til at sende forretningen i en helt ny retning. Ifølge Reuters har PayPal tilbudt at købe det sociale medie og digitale opslagstavle Pinterest for ikke mindre end 345 milliarder kroner.

Det skriver Reuters baseret på anonyme kilder.

Hvis handlen bliver til noget, er det ny prisrekord for opkøb af et socialt medie, siden Microsoft i 2016 købte LinkedIn for 26,2 milliarder dollars svarende til 167 milliarder kroner.

Microsoft har faktisk selv i foråret forsøgt at købe Pinterest.

Selv om købet af Pinterest umiddelbart ser besynderligt ud, kunne det give PayPal yderligere adgang til at profitere af væksten i e-handel og få adgang til en ny indkomstkilde i form af annoncer.

PayPal har oplevet solid vækst under corona, hvor tjenesten blev brugt til både at betale varer online og til pengeoverførsler uden fysisk fremmøde.

PayPals aktieværdi er steget med ikke mindre end 36 procent i løbet af det seneste år.

Ifølge kilderne er handlen dog ikke på plads endnu, og prisen kan måske ende med at blive en anden.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos