PayPal vil sende forretningen i en helt ny retning: Har tilbudt at købe Pinterest for 345 milliarder kroner

Betalingstjenesten PayPal har tilbudt at købe det sociale medie og digitale opslagstavle Pinterest for 45 milliarder dollars svarende til cirka 345 milliarder kroner, forlyder det. Det er ny rekord for opkøb af et socialt medie.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Betalingstjenesten PayPal er angiveligt parat til at sende forretningen i en helt ny retning. Ifølge Reuters har PayPal tilbudt at købe det sociale medie og digitale opslagstavle Pinterest for ikke mindre end 345 milliarder kroner.

Det skriver Reuters baseret på anonyme kilder.

Hvis handlen bliver til noget, er det ny prisrekord for opkøb af et socialt medie, siden Microsoft i 2016 købte LinkedIn for 26,2 milliarder dollars svarende til 167 milliarder kroner.

Microsoft har faktisk selv i foråret forsøgt at købe Pinterest.

Selv om købet af Pinterest umiddelbart ser besynderligt ud, kunne det give PayPal yderligere adgang til at profitere af væksten i e-handel og få adgang til en ny indkomstkilde i form af annoncer.

PayPal har oplevet solid vækst under corona, hvor tjenesten blev brugt til både at betale varer online og til pengeoverførsler uden fysisk fremmøde.

PayPals aktieværdi er steget med ikke mindre end 36 procent i løbet af det seneste år.

Ifølge kilderne er handlen dog ikke på plads endnu, og prisen kan måske ende med at blive en anden.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS