Antallet af Microsoft-ansatte eksploderer: Sådan har selskabets medarbejderstab udviklet sig

Microsoft har på globalt plan nu over 180.000 ansatte i over 100 lande. Antallet af ansatte er vokset med markante 46,5 procent siden 2017, og det endda uden at tælle de ansatte i LinkedIn og GitHub med.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Microsoft har taget et grundigt kig på medarbejderstaben størrelse og den sammensætning i den globale kerneforretning, og det er det kommet en rapport ud af.

Det fremgår af dette blogindlæg fra Lindsay-Rae McIntyre, Chief Diversity Officer hos Microsoft.

Totalt er antallet af medarbejdere vokset med 46,5 procent siden 2017, så selskabet nu beskæftiger ikke færre end 180.000 fordelt på over 100 lande.

Alene i USA er antallet af ansatte vokset med 35.4 procent

Opgørelsen gælder kun Microsofts kerneforretning og altså ikke selskaberne LinkedIn og GitHub, som Microsoft også ejer.

Når det gælder kønsfordelingen, så viser rapporten, at 29,7 procent af de ansatte er kvinder, og det tal er vokset med 1,1 procent siden 2020.

Microsoft har også kigget på etnicitet i arbejdsstyrken, og her viser det sig blandt andet, at den største gruppe er 48,6 procent hvide, mens 35,4 procent er asiater.

I USA udgør ansatte med spansk og latinamerikansk oprindelse 7 procent af de ansatte, men amerikanere med afrikansk oprindelse udgør næsten 6 procent.

7,1 procent af de ansatte i Microsoft defineres som handikappede.

Rapporten viser også, hvordan de forskellige grupperinger er fordelt på forskellige typer job i Microsoft.

Lindsay-Rae McIntyre skriver i blogposten om undersøgelsen:

“Det seneste år har været en udfordrende tid for så mange mennesker, samfund og organisationer. Had- og voldshandlinger i USA og rundt om i verden har gjort racemæssig uretfærdighed til en væsentlig del af vores sociale bevidsthed, mens den globale pandemi har forværret uligheder og forandret vores liv. Set i det lys virker det uopsætteligt at løse nogle af de største systemiske problemer med lighed og inklusion.”

“Denne rapport giver os mulighed for at kvantificere virkningen af ​​vores arbejde. Måling og data er vigtige for os, ikke kun fordi de giver os mulighed for at se fremskridt, men også fordi vi kan identificere veje og muligheder for at gøre det bedre.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen