Masser af amerikansk højteknologi godkendt og solgt til Huawei trods forbud

Amerikansk højteknologi for milliarder er solgt til Huawei og den kinesiske chipproducent SMIC, selv om selskaberne er på den sorte liste.

Artikel top billede

Huawei og den kinesiske chipproducent SMIC har købt licenser til amerikansk højteknologi for milliarder af dollars i perioden november 2020 til april 2021, selv om begge selskaber er på den sorte liste over selskaber, som USA ikke vil handle med. Det skriver Reuters.

Ifølge dokumenter, som den amerikanske kongres har fået udleveret, er der udstedt 113 eksportlicenser til en værdi af 61 milliarder dollars for teknologi solgt til Huawei, mens SMIC har fået godkendt 188 eksportlicenser til en værdi af næsten 42 milliarder dollars.

Ifølge Reuters kan den nyhed give dybe panderynker for nogle af de såkaldte Kina-høge i USA’s politiske centrum Washington, som har gjort en stor indsats for at stoppe kinesiske virksomheders adgang til amerikansk højteknologi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S