Apple har verdens stærkeste brand for niende år i træk og Tesla stormer frem: Se listen her

Det er igen i år tech-giganterne, der dominerer listen over de virksomheder, som har verdens mest værdifulde brands. Få overblik over listen her

Artikel top billede

For niende år i træk indtager Apple toppladsen på listen over verdens bedste globale brands, og selskabet brandværdi er i det seneste år vokset med 26 procent til 408,3 milliarder dollar.

Listen er udarbejdet af konsultselskabet Interbrand, og det er igen i år dominerenet af tech-selskaber.

På de efterfølgende pladser finder vi Amazon, Microsoft, Google og Samsung.

Først på sjettepladsen finder vi Coca-Cola, som det første selskab, der ikke er en tech-virksomhed.

Tesla er højdespringer

Listen højdespringere er ligeledes domineret af tech-virksomheder, hvor Teslas uden sammenligning er det brand, der taget den længste spring.

Brandværdien for Elon Musks elbilselskab er således vokset med 184 procent til 36,3 milliarder dollar, og selskabet indtager nu en samlet 14. plads.

På de følgende pladser kommer Salesforce med en vækst på 37 procent, Adobe med vækst på 36 procent og Paypal med tilsvarende vækst.

På listen blev der også plads til en af pandemiens helt store vindere, videokonference-softwaren Zoom, der med en vækst på 24 procent lander på en samlet 91 plads.

Se top ti her:
1. Apple - 408,3 milliarder dollar
2. Amazon - 249,2 milliarder dollar
3. Microsoft - 210,2 milliarder dollar
4. Google - 196,8 milliarder dollar
5. Samsung - 74,6 milliarder dollar
6. Coca-Cola - 57,5 milliarder dollar
7. Toyota - 54,1 milliarder dollar
8. Mercedes - 50,9 milliarder dollar
9. McDonald's - 45,9 milliarder dollar
10. Disney – 44,2 milliarder dollar

Se hele listen hos Interbrand her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S