Apple har verdens stærkeste brand for niende år i træk og Tesla stormer frem: Se listen her

Det er igen i år tech-giganterne, der dominerer listen over de virksomheder, som har verdens mest værdifulde brands. Få overblik over listen her

Artikel top billede

For niende år i træk indtager Apple toppladsen på listen over verdens bedste globale brands, og selskabet brandværdi er i det seneste år vokset med 26 procent til 408,3 milliarder dollar.

Listen er udarbejdet af konsultselskabet Interbrand, og det er igen i år dominerenet af tech-selskaber.

På de efterfølgende pladser finder vi Amazon, Microsoft, Google og Samsung.

Først på sjettepladsen finder vi Coca-Cola, som det første selskab, der ikke er en tech-virksomhed.

Tesla er højdespringer

Listen højdespringere er ligeledes domineret af tech-virksomheder, hvor Teslas uden sammenligning er det brand, der taget den længste spring.

Brandværdien for Elon Musks elbilselskab er således vokset med 184 procent til 36,3 milliarder dollar, og selskabet indtager nu en samlet 14. plads.

På de følgende pladser kommer Salesforce med en vækst på 37 procent, Adobe med vækst på 36 procent og Paypal med tilsvarende vækst.

På listen blev der også plads til en af pandemiens helt store vindere, videokonference-softwaren Zoom, der med en vækst på 24 procent lander på en samlet 91 plads.

Se top ti her:
1. Apple - 408,3 milliarder dollar
2. Amazon - 249,2 milliarder dollar
3. Microsoft - 210,2 milliarder dollar
4. Google - 196,8 milliarder dollar
5. Samsung - 74,6 milliarder dollar
6. Coca-Cola - 57,5 milliarder dollar
7. Toyota - 54,1 milliarder dollar
8. Mercedes - 50,9 milliarder dollar
9. McDonald's - 45,9 milliarder dollar
10. Disney – 44,2 milliarder dollar

Se hele listen hos Interbrand her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job