Apple har verdens stærkeste brand for niende år i træk og Tesla stormer frem: Se listen her

Det er igen i år tech-giganterne, der dominerer listen over de virksomheder, som har verdens mest værdifulde brands. Få overblik over listen her

Artikel top billede

For niende år i træk indtager Apple toppladsen på listen over verdens bedste globale brands, og selskabet brandværdi er i det seneste år vokset med 26 procent til 408,3 milliarder dollar.

Listen er udarbejdet af konsultselskabet Interbrand, og det er igen i år dominerenet af tech-selskaber.

På de efterfølgende pladser finder vi Amazon, Microsoft, Google og Samsung.

Først på sjettepladsen finder vi Coca-Cola, som det første selskab, der ikke er en tech-virksomhed.

Tesla er højdespringer

Listen højdespringere er ligeledes domineret af tech-virksomheder, hvor Teslas uden sammenligning er det brand, der taget den længste spring.

Brandværdien for Elon Musks elbilselskab er således vokset med 184 procent til 36,3 milliarder dollar, og selskabet indtager nu en samlet 14. plads.

På de følgende pladser kommer Salesforce med en vækst på 37 procent, Adobe med vækst på 36 procent og Paypal med tilsvarende vækst.

På listen blev der også plads til en af pandemiens helt store vindere, videokonference-softwaren Zoom, der med en vækst på 24 procent lander på en samlet 91 plads.

Se top ti her:
1. Apple - 408,3 milliarder dollar
2. Amazon - 249,2 milliarder dollar
3. Microsoft - 210,2 milliarder dollar
4. Google - 196,8 milliarder dollar
5. Samsung - 74,6 milliarder dollar
6. Coca-Cola - 57,5 milliarder dollar
7. Toyota - 54,1 milliarder dollar
8. Mercedes - 50,9 milliarder dollar
9. McDonald's - 45,9 milliarder dollar
10. Disney – 44,2 milliarder dollar

Se hele listen hos Interbrand her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job