Apple har verdens stærkeste brand for niende år i træk og Tesla stormer frem: Se listen her

Det er igen i år tech-giganterne, der dominerer listen over de virksomheder, som har verdens mest værdifulde brands. Få overblik over listen her

Artikel top billede

For niende år i træk indtager Apple toppladsen på listen over verdens bedste globale brands, og selskabet brandværdi er i det seneste år vokset med 26 procent til 408,3 milliarder dollar.

Listen er udarbejdet af konsultselskabet Interbrand, og det er igen i år dominerenet af tech-selskaber.

På de efterfølgende pladser finder vi Amazon, Microsoft, Google og Samsung.

Først på sjettepladsen finder vi Coca-Cola, som det første selskab, der ikke er en tech-virksomhed.

Tesla er højdespringer

Listen højdespringere er ligeledes domineret af tech-virksomheder, hvor Teslas uden sammenligning er det brand, der taget den længste spring.

Brandværdien for Elon Musks elbilselskab er således vokset med 184 procent til 36,3 milliarder dollar, og selskabet indtager nu en samlet 14. plads.

På de følgende pladser kommer Salesforce med en vækst på 37 procent, Adobe med vækst på 36 procent og Paypal med tilsvarende vækst.

På listen blev der også plads til en af pandemiens helt store vindere, videokonference-softwaren Zoom, der med en vækst på 24 procent lander på en samlet 91 plads.

Se top ti her:
1. Apple - 408,3 milliarder dollar
2. Amazon - 249,2 milliarder dollar
3. Microsoft - 210,2 milliarder dollar
4. Google - 196,8 milliarder dollar
5. Samsung - 74,6 milliarder dollar
6. Coca-Cola - 57,5 milliarder dollar
7. Toyota - 54,1 milliarder dollar
8. Mercedes - 50,9 milliarder dollar
9. McDonald's - 45,9 milliarder dollar
10. Disney – 44,2 milliarder dollar

Se hele listen hos Interbrand her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S