Lanceret i dag: HBO klar med ny streamingtjeneste i Danmark

I foråret lancerede HBO den nye tjeneste HBO Max i USA, og nu er tjenesten også kommet til Danmark. Forude venter et drabeligt slag mod Netflix, Amazon og Disney.

Artikel top billede

Den amerikanske tv- og streaminggigant HBO lukker og slukker nu for sin nordiske tjeneste HBO Nordic, der i stedet bliver erstattet med HBO Max.

Således blev HBO Max allerede i maj udrullet i USA, men tjenesten er altså først i dag blevet gjort til gængelig for de danske kunder.

Den nye tjeneste er udset til at blive koncernens globale spydspids på et streamingmarked, hvor konkurrencen er blevet stadig hårdere gennem de seneste år.

I dag kæmper HBO således ikke blot med Netflix, men også i direkte konkurrence med globale gigant-virksomheder som Apple, Amazon og Disney.

Får mere indhold

HBO Max markedsfører sig blandt på at have et større arkiv end HBO Nordic.

Tjenesten vil således udover HBO’s eget indhold også blandt andet kunne tilbyde de største produktioner fra selskabet som Warners Brother og Cartoon Networks, lyder det fra HBO.

"Kunderne kommer til at opleve en helt anden service både i forhold til det visuelle, men også i forhold til produktfladen hvor vi beholder alt det nuværende og samtidigt tilføjer meget mere indhold,” sagde Christina Sulebakk, direktør for HBO i Europa, til Børsen tidligere på året.

Her oplyste HBO-chefen også, at selskabet med HBO Max kommer til at tilbyde mere lokalt indhold end tidligere, og selskabets barsler samtidig med sin første danske serie, Kamikaze.

HBO Max koster 79 kroner om måneden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen