Streaming-gigant skifter navn i Danmark - og får markant mere indhold

HBO Nordic skifter navn, og tjenestens europæiske kunder vil til næste år får adgang til markant mere indhold.

Artikel top billede

Den amerikanske kabel- og streaminggigant HBO skifter navn i Danmark og får samtidig udvidet det digitale sortiment betragteligt. Det skriver Ekstra Bladet.

På det nordiske marked har HBO indtil nu tilbudt streamingtjenesten HBO Nordic, men i anden halvdel af 2021 vil HBO Nordic blive til HBO Max Global.

HBO Max blev allerede i maj udrullet i USA, mens den nye globale udgave af tjenesten vil gå live i Europa og Asien i løbet af det kommende år.

Langt mere indhold

Der er ikke blot tale om et navneskifte med en regulær ekspansion, der ifølge Ekstra Bladet betyder at de europæiske forbrugere vil få fordoblet indholdet.

Som Computerworld skrev i dagens Morgen-briefing så har verdens største filmproducent Warner Bros. netop indgået en aftale med HBO om, at selskabet vil udgive alle selskabet nye film på HBO Max.

Det sker efter, at biograferne over hele verden har været hårdt ramt af corona-pandemien, hvor folk i stigende grad har fortrukket at nyde deres film og serien hjemme i sofaen.

Helt konkret betyder den nye aftale derfor, at alle de 17 film som Warner Bros har planlagt at give biograf-premiere i 2021 nu, vil blive gjort tilgængelig på tjenesten samtidig med, at de kommer i biografen.

Læs også: Dansker bliver europæisk chef for international streaming-gigant

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S