Streaming-gigant skifter navn i Danmark - og får markant mere indhold

HBO Nordic skifter navn, og tjenestens europæiske kunder vil til næste år får adgang til markant mere indhold.

Artikel top billede

Den amerikanske kabel- og streaminggigant HBO skifter navn i Danmark og får samtidig udvidet det digitale sortiment betragteligt. Det skriver Ekstra Bladet.

På det nordiske marked har HBO indtil nu tilbudt streamingtjenesten HBO Nordic, men i anden halvdel af 2021 vil HBO Nordic blive til HBO Max Global.

HBO Max blev allerede i maj udrullet i USA, mens den nye globale udgave af tjenesten vil gå live i Europa og Asien i løbet af det kommende år.

Langt mere indhold

Der er ikke blot tale om et navneskifte med en regulær ekspansion, der ifølge Ekstra Bladet betyder at de europæiske forbrugere vil få fordoblet indholdet.

Som Computerworld skrev i dagens Morgen-briefing så har verdens største filmproducent Warner Bros. netop indgået en aftale med HBO om, at selskabet vil udgive alle selskabet nye film på HBO Max.

Det sker efter, at biograferne over hele verden har været hårdt ramt af corona-pandemien, hvor folk i stigende grad har fortrukket at nyde deres film og serien hjemme i sofaen.

Helt konkret betyder den nye aftale derfor, at alle de 17 film som Warner Bros har planlagt at give biograf-premiere i 2021 nu, vil blive gjort tilgængelig på tjenesten samtidig med, at de kommer i biografen.

Læs også: Dansker bliver europæisk chef for international streaming-gigant

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S