Ja, den er god nok: Biograf-hittet Dune er blevet skabt med MS-DOS

Manuskriptet til tidens måske mest omtalte Hollywood-hit Dune er blevet skrevet i et 30 år gammelt MS-Dos-program. Den Oscar-vindende forfatter bag manuskriptet forklarer, at MS-Dos-programmet blandt andet hjælper ham med at arbejde mere fokuseret, selvom programmet kun har hukommelse til 40 sider.

Artikel top billede

I øjeblikket sidder mange af os nok overvejer om vi skal opgradere til Windows 11 eller macOS Monterey.

Men ifølge techmediet Motherboard er manuskriptet til tidens måske mest omtalte Hollywood-film Dune skrevet i et betydeligt ældre styresystem.

Nemlig MS-Dos.

Det skyldes ifølge mediet, at manuskriptforfatteren bag filmen, Eric Roth, sværger til det 30 år gamle MS-DOS-program Moviemaster, der ikke findes til nogle af de moderne styresystemer.

”Jeg arbejder med et gammelt computerprogram, der er udgået,” forklarede han i et interview fra 2014, men så sent som i 2020 bekræftede han i en podcast, at han stadigvæk skriver sine manuskripter i programmet.

Slipper for forstyrrelser

MS-Dos har desuden den fordel, at han ikke har adgang til internettet, hvilket gør det muligt at arbejde mere koncentreret, fordi han slipper for mange de forstyrrelser og distraktioner, som findes i moderne styresystemer.

I interviewet fra 2014 forklarer han desuden, at han holder fast i det gamle software på grund af 50 procent overtro og 50 procent frygt for forandring.

Brugen af det gamle program skaber dog også en del udfordringer.

Fysiske kopier og 40 siders begræsninger

For det første kan filerne fra programmet ikke deles, og derfor bliver han nødt til at printe sine manuskripter og aflevere dem i fysisk form i stedet for eksempelvis at sende dem via e-mail.

Derudover har programmet en hukommelsesbegrænsning, der betyder, at det maksimalt kan håndtere 40 sider, men Eric Roth forklarer, at begrænsningen i antallet af sider fungerer som et benspænd, der hjælper ham med at organisere sine manuskripter bedre.

Udover at Dune er Eric Roth også manuskriptforfatter til film som Forrest Gump, A Star is Born og Benjamin Buttons Forunderlige Liv.

I interviewet herunder kan du se, hvordan Eric Roth arbejder:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S