Ja, den er god nok: Biograf-hittet Dune er blevet skabt med MS-DOS

Manuskriptet til tidens måske mest omtalte Hollywood-hit Dune er blevet skrevet i et 30 år gammelt MS-Dos-program. Den Oscar-vindende forfatter bag manuskriptet forklarer, at MS-Dos-programmet blandt andet hjælper ham med at arbejde mere fokuseret, selvom programmet kun har hukommelse til 40 sider.

Artikel top billede

I øjeblikket sidder mange af os nok overvejer om vi skal opgradere til Windows 11 eller macOS Monterey.

Men ifølge techmediet Motherboard er manuskriptet til tidens måske mest omtalte Hollywood-film Dune skrevet i et betydeligt ældre styresystem.

Nemlig MS-Dos.

Det skyldes ifølge mediet, at manuskriptforfatteren bag filmen, Eric Roth, sværger til det 30 år gamle MS-DOS-program Moviemaster, der ikke findes til nogle af de moderne styresystemer.

”Jeg arbejder med et gammelt computerprogram, der er udgået,” forklarede han i et interview fra 2014, men så sent som i 2020 bekræftede han i en podcast, at han stadigvæk skriver sine manuskripter i programmet.

Slipper for forstyrrelser

MS-Dos har desuden den fordel, at han ikke har adgang til internettet, hvilket gør det muligt at arbejde mere koncentreret, fordi han slipper for mange de forstyrrelser og distraktioner, som findes i moderne styresystemer.

I interviewet fra 2014 forklarer han desuden, at han holder fast i det gamle software på grund af 50 procent overtro og 50 procent frygt for forandring.

Brugen af det gamle program skaber dog også en del udfordringer.

Fysiske kopier og 40 siders begræsninger

For det første kan filerne fra programmet ikke deles, og derfor bliver han nødt til at printe sine manuskripter og aflevere dem i fysisk form i stedet for eksempelvis at sende dem via e-mail.

Derudover har programmet en hukommelsesbegrænsning, der betyder, at det maksimalt kan håndtere 40 sider, men Eric Roth forklarer, at begrænsningen i antallet af sider fungerer som et benspænd, der hjælper ham med at organisere sine manuskripter bedre.

Udover at Dune er Eric Roth også manuskriptforfatter til film som Forrest Gump, A Star is Born og Benjamin Buttons Forunderlige Liv.

I interviewet herunder kan du se, hvordan Eric Roth arbejder:

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network