Ja, den er god nok: Biograf-hittet Dune er blevet skabt med MS-DOS

Manuskriptet til tidens måske mest omtalte Hollywood-hit Dune er blevet skrevet i et 30 år gammelt MS-Dos-program. Den Oscar-vindende forfatter bag manuskriptet forklarer, at MS-Dos-programmet blandt andet hjælper ham med at arbejde mere fokuseret, selvom programmet kun har hukommelse til 40 sider.

Artikel top billede

I øjeblikket sidder mange af os nok overvejer om vi skal opgradere til Windows 11 eller macOS Monterey.

Men ifølge techmediet Motherboard er manuskriptet til tidens måske mest omtalte Hollywood-film Dune skrevet i et betydeligt ældre styresystem.

Nemlig MS-Dos.

Det skyldes ifølge mediet, at manuskriptforfatteren bag filmen, Eric Roth, sværger til det 30 år gamle MS-DOS-program Moviemaster, der ikke findes til nogle af de moderne styresystemer.

”Jeg arbejder med et gammelt computerprogram, der er udgået,” forklarede han i et interview fra 2014, men så sent som i 2020 bekræftede han i en podcast, at han stadigvæk skriver sine manuskripter i programmet.

Slipper for forstyrrelser

MS-Dos har desuden den fordel, at han ikke har adgang til internettet, hvilket gør det muligt at arbejde mere koncentreret, fordi han slipper for mange de forstyrrelser og distraktioner, som findes i moderne styresystemer.

I interviewet fra 2014 forklarer han desuden, at han holder fast i det gamle software på grund af 50 procent overtro og 50 procent frygt for forandring.

Brugen af det gamle program skaber dog også en del udfordringer.

Fysiske kopier og 40 siders begræsninger

For det første kan filerne fra programmet ikke deles, og derfor bliver han nødt til at printe sine manuskripter og aflevere dem i fysisk form i stedet for eksempelvis at sende dem via e-mail.

Derudover har programmet en hukommelsesbegrænsning, der betyder, at det maksimalt kan håndtere 40 sider, men Eric Roth forklarer, at begrænsningen i antallet af sider fungerer som et benspænd, der hjælper ham med at organisere sine manuskripter bedre.

Udover at Dune er Eric Roth også manuskriptforfatter til film som Forrest Gump, A Star is Born og Benjamin Buttons Forunderlige Liv.

I interviewet herunder kan du se, hvordan Eric Roth arbejder:

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS