Artikel top billede

Topchef stopper med omgående virkning i cloud-selskabet Twilio: Aktien falder med 12 procent

Onsdag stoppede COO'en i det amerikanske cloud-selskab Twilio med øjeblikkelig virkning. Det skete efter selskabets udmelding om, at man så ind i et underskud for fjerde kvartal.

Onsdag aften stod det amerikanske cloud-selskab Twilio pludselig uden en driftsdirektør.

George Hu, der har bestredet posten siden 2017, stoppede nemlig med omgående virkning.

Hans afgang skete umiddelbart efter, at selskabet måtte melde om et forventet underskud i årets fjerde kvartal, skriver Morningstar.

Kombinationen af disse nyheder var ikke just positiv læsning for selskabets investorer, der sendte aktiekursen på retur.

Onsdag faldet Twilio-aktien, der er noteret i USA, med 12 procent.

Twilios omsætning steg i årets trejde kvartal, hvor regnskabet netop er fremlagt. Her steg omsætningen med 65 procent til 740 millioner dollar.

Det forventes ligeledes, at omsætning og salget vil stige i løbet af årets sidste tre måneder. Men med onsdagens udmelding stod det klart, at underskuddet bliver større end selskabet og analytikerne først havde antaget. Faktisk dobbelt så stort.

Fremover er det Khozema Shipchandler, der har været Twilios CFO siden 2018, der ligeledes vil påtage sig rollen som driftsdrirektør.

Tilbage i 2020 opkøbte Twilio, der har base i San San Francisco, kundedataplatformen segment for hele 20 milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere