Microsoft vil uddanne nogle af fremtidens 250.000 manglende cybersikkerheds-folk med stipendier og tilskud i million-klassen

Stipendier, træning og anden bistand vil Microsoft hen over de næste år levere til USA's studerende og lærere indenfor it. Den ekstra indsats skal afsætte en kvart million cybersikkerhedsjobs.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Microsoft agter at give stipendier eller bistand til cirka 25.000 it-studerende samt træning til nye og allerede ansatte lærere på 150 såkaldte "community colleges" - en videregående uddannelse efter gymnasiet - over hele USA.

Derudover vil tech-giganten bidrage med læseplansmatriale til samtlige community colleges og andre fire-årige skoler i landet.

Det skriver Reuters.

Den store undervisningsindsats sætter Microsoft i gang for at nå i mål med at besætte 250.000 cybersikkerhedsjobs inden for de kommende fire år.

Kapløbet med de ubesatte stillinger er især en bekymring i lyset af de sidste års store hackerangreb på amerikanske virksomheder og infrasturktur.

Microsofts præsident Brad Smith fortæller blandt andet, at mange af de kunder, som Microsoft arbejder med, og som har været udsat for hacks, kunne have været forhindret eller dæmpet ved at indføre bedre praksis.

Problemet er, at mange mangler cybersikkerhedspersonalet til at gøre det.

"Vi er helt klart nødt til at bevæge os hurtigt for at uddanne folk til at besætte, hvad der ærligt talt er fantastiske job efter vores mening," sagde Smith, som nævner en årlig grundløn på over 105.000 dollar - over 670.000 danske kroner.

Han siger, at Microsoft over de kommende år vil investere mange millioner dollar ['many tens of millions of dollars'] i kampagnen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S