Huaweis overskud styrtdykker endnu engang: "Målet er at overleve"

Den kinesiske it-virksomhed Huaweis overskud tager endnu engang et massivt dyk. Politisk pres fra det meste af den vestlige verden har barberet 29 procent af selskabets overskud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Politiske sanktioner mod den kinesiske it-virksomhed Huawei rammer endnu engang selskabet hård på pengepungen.

I det seneste regnskab for 2021's første halvår må it-giganten erkende et massivt fald på både top- og bundlinje.

Omsætningen skrumper med 38 procent sammenlignet med samme periode sidste år, mens overskuddet faldt med godt 30 procent.

Det skriver flere medier herunder det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Presset på den kinesiske gigant kom efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trump forbød amerikanske virksomheder om at samarbejde med selskabet. Derudover advarede han allierede lande i den vestlige verden mod at samarbejde med Huawei om udrulningen af 5G-teknologien.

Forbuddet er blevet opretholdt af den nuværende amerikanske præsident Joe Biden, ligesom flere europæiske lande, valgte at følge Trumps advarsel.

Huawei ender dog fortsat med en omsætning på 320 milliarder kinesiske yen. Det svarer til godt 311 milliarder danske kroner. Huawei er nemlig fortsat en markant aktør på det asiatiske marked.

Formanden for det kinesiske selskab erkender dog, at det er en svær situation selskabet nu befinder sig i. Derfor er barren også sat markant ned for selskabets økonomiske resultater.

“Vores mål er at overleve og gøre det levedygtigt,” lød det fra Eric Xu, der er formand for selskabet i forbindelse med regnskabet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics