Huaweis overskud styrtdykker endnu engang: "Målet er at overleve"

Den kinesiske it-virksomhed Huaweis overskud tager endnu engang et massivt dyk. Politisk pres fra det meste af den vestlige verden har barberet 29 procent af selskabets overskud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Politiske sanktioner mod den kinesiske it-virksomhed Huawei rammer endnu engang selskabet hård på pengepungen.

I det seneste regnskab for 2021's første halvår må it-giganten erkende et massivt fald på både top- og bundlinje.

Omsætningen skrumper med 38 procent sammenlignet med samme periode sidste år, mens overskuddet faldt med godt 30 procent.

Det skriver flere medier herunder det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Presset på den kinesiske gigant kom efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trump forbød amerikanske virksomheder om at samarbejde med selskabet. Derudover advarede han allierede lande i den vestlige verden mod at samarbejde med Huawei om udrulningen af 5G-teknologien.

Forbuddet er blevet opretholdt af den nuværende amerikanske præsident Joe Biden, ligesom flere europæiske lande, valgte at følge Trumps advarsel.

Huawei ender dog fortsat med en omsætning på 320 milliarder kinesiske yen. Det svarer til godt 311 milliarder danske kroner. Huawei er nemlig fortsat en markant aktør på det asiatiske marked.

Formanden for det kinesiske selskab erkender dog, at det er en svær situation selskabet nu befinder sig i. Derfor er barren også sat markant ned for selskabets økonomiske resultater.

“Vores mål er at overleve og gøre det levedygtigt,” lød det fra Eric Xu, der er formand for selskabet i forbindelse med regnskabet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S