Analyse: Du kan roligt købe Intel igen - og derfor får Teams og Office en stor opdatering

Podcast: Intels nyeste 12. generation processor er første skridt i en ny plan for processor-giganten, som med ny topchef er på vej tilbage på sporet. Hør analysen af Intel her - og hør også hvordan Teams og Office med store opdateringer vil understøtte din nye hybride arbejdsplads.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Intel er tilbage med 12. generation af deres processorer kalder Alder Lake.

Det var også på tide. For Intel har tilbragt et par år i nødsporet – mens AMD har taget markedsandele på både desktop og bærbare computere.

Men nu kan du roligt købe Intel igen, siger Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon. Hør hvorfor og hvad der sker for Intel pt. i Computerworlds Inde i maskinen-podcast.

I podcasten kan du desuden få en analyse af Teams- og Officen-yhederne på Microsofts store Ignite-konference.

Computerworlds strategi- og ledelsesredaktør, Jakob Schjoldage, har fulgt med i nyhederne og står klar sidst i podcasten til at fortælle om Teams, Office, Loop og hvorfor og hvordan corona spiller en stor rolle i Microsofts produkter nu.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks