Den danske it-succes Unity vil revolutionere fodboldkampe på tv med ny løsning

En ny løsning fra den dansk-stiftede it-succes Unity vil fusionere tv-oplevelsen med elementer fra spilverden.

Artikel top billede

Dansk-stiftede Unity, der udvikler spiludviklingsværktøjer, arbejder på en ny satsning, som har potentiale til at revolutionere fodboldkampe som tv-oplevelse.

Det oplyser Unity i en meddelelse til Computerworld

Unity, der er stiftet i Danmark af iværksætterne David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante, ønsker med den nye løsnin Unity Metacast at fusionere elementer fra spilverden med tv-oplevelsen, når du ser en fodbold.

Få magt over kameraet

Ifølge Unity vil løsningen eksempelvis kunne give tv-seeren magten over kameravinklen, præcis som den kendes fra computerspil som FIFA, hvor spilleren helt uden begrænsninger kan lade kameraet cirkle om spillene i en fodboldkamp og se højdepunkter fra samtlige vinkler

”Fremtiden for sportsoplevelser handler om frihed, valg og interaktivitet, og forbrugerne er ikke længere tilfredse med at blive fodret med lineært 2D-indhold," siger Peter Moore, Senior VP i Sports & Live Entertainment hos Unity ifølge pressemeddelelsen.

Kan bruges til kampanalyser

Peter Moore har tidligere haft en direktørpost hos spilfiramet EA Sports der står bag FIFA-spillet, men han har også haft en direktørpost hos den verdensberømte fodboldklub Liverpool FC.

Ifølge Unity vil den kommende løsning da også kunne blive et vigtigt værktøj for professionelle klubber som Liverpool, der har brug for at gennemanalysere egne kampe og modstanderens kampe.

“Jeg er begejstret for at lancere en helt ny division for Unity, og med Metacast planlægger vi at lede sportens realtidsudvikling,” lyder det desuden fra Peter Moore ifølge pressemeddelelsen.

Stadig under udvikling

Løsningen er dog stadigvæk under udvikling, og i øjeblikket er den særligt velegnet til indendørs sporsgrene og derfor har Unity i første omgang indgået et samarbejde UFC, der er et stort mesterskab indenfor såkaldt mixed martial arts.

Unity bliver i fjor noteret på New York Stock Exchange og har hovedkvarter i USA, men selskabet blev stiftet i Kronborggade på Nørrebro i København, og Unity har stadigvæk en stor afdeling i København.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S