Den danske it-succes Unity vil revolutionere fodboldkampe på tv med ny løsning

En ny løsning fra den dansk-stiftede it-succes Unity vil fusionere tv-oplevelsen med elementer fra spilverden.

Artikel top billede

Dansk-stiftede Unity, der udvikler spiludviklingsværktøjer, arbejder på en ny satsning, som har potentiale til at revolutionere fodboldkampe som tv-oplevelse.

Det oplyser Unity i en meddelelse til Computerworld

Unity, der er stiftet i Danmark af iværksætterne David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante, ønsker med den nye løsnin Unity Metacast at fusionere elementer fra spilverden med tv-oplevelsen, når du ser en fodbold.

Få magt over kameraet

Ifølge Unity vil løsningen eksempelvis kunne give tv-seeren magten over kameravinklen, præcis som den kendes fra computerspil som FIFA, hvor spilleren helt uden begrænsninger kan lade kameraet cirkle om spillene i en fodboldkamp og se højdepunkter fra samtlige vinkler

”Fremtiden for sportsoplevelser handler om frihed, valg og interaktivitet, og forbrugerne er ikke længere tilfredse med at blive fodret med lineært 2D-indhold," siger Peter Moore, Senior VP i Sports & Live Entertainment hos Unity ifølge pressemeddelelsen.

Kan bruges til kampanalyser

Peter Moore har tidligere haft en direktørpost hos spilfiramet EA Sports der står bag FIFA-spillet, men han har også haft en direktørpost hos den verdensberømte fodboldklub Liverpool FC.

Ifølge Unity vil den kommende løsning da også kunne blive et vigtigt værktøj for professionelle klubber som Liverpool, der har brug for at gennemanalysere egne kampe og modstanderens kampe.

“Jeg er begejstret for at lancere en helt ny division for Unity, og med Metacast planlægger vi at lede sportens realtidsudvikling,” lyder det desuden fra Peter Moore ifølge pressemeddelelsen.

Stadig under udvikling

Løsningen er dog stadigvæk under udvikling, og i øjeblikket er den særligt velegnet til indendørs sporsgrene og derfor har Unity i første omgang indgået et samarbejde UFC, der er et stort mesterskab indenfor såkaldt mixed martial arts.

Unity bliver i fjor noteret på New York Stock Exchange og har hovedkvarter i USA, men selskabet blev stiftet i Kronborggade på Nørrebro i København, og Unity har stadigvæk en stor afdeling i København.

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S