Thomas Lund Sørensen om sin nye rådgiver-rolle: Bestyrelser er alt for passive med it-sikkerhed

Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Sørensen, kan ikke forstå, at bestyrelserne er så passive, når det gælder cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Sørensen, kan ikke forstå, at det er så svært at trænge igennem hos bestyrelserne, når det gælder cybersikkerhed.

Det siger han til Finans, efter han med indgangen til november tiltrådte i sin nye rolle som rådgiver for netop bestyrelser og lignende.

Det kunne Computerworld som det første medie afsløre i sidste uge.

Thomas Lund-Sørensen har i sit nye job den tidligere chef for Forsvarets Efterretningstjeneste og tidligere departementschef i Forsvarsministeriet, Thomas Ahrenkiel, som kollega.

“Det undrer mig, at det er så svært at gøre det digitale præsent over for bestyrelser og direktioner i det private og offentlige. At gøre truslen forståelig. I den fysiske verden kan alle jo se, at det indlysende er uacceptabelt, hvis folk stjæler følsomme dokumenter,” siger Thomas Lund Sørensen nu til avisen.

Thomas Lund Sørensen fortæller her, at han er ‘glad og stolt’ over ‘alt det’, som Center for Cybersikkerhed har opnået.

Han opsagde sin stilling august. Centeret har endnu ikke fundet hans afløser og vil ikke oplyse, hvem der for tiden har ansvaret for det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job