Thomas Lund Sørensen om sin nye rådgiver-rolle: Bestyrelser er alt for passive med it-sikkerhed

Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Sørensen, kan ikke forstå, at bestyrelserne er så passive, når det gælder cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Sørensen, kan ikke forstå, at det er så svært at trænge igennem hos bestyrelserne, når det gælder cybersikkerhed.

Det siger han til Finans, efter han med indgangen til november tiltrådte i sin nye rolle som rådgiver for netop bestyrelser og lignende.

Det kunne Computerworld som det første medie afsløre i sidste uge.

Thomas Lund-Sørensen har i sit nye job den tidligere chef for Forsvarets Efterretningstjeneste og tidligere departementschef i Forsvarsministeriet, Thomas Ahrenkiel, som kollega.

“Det undrer mig, at det er så svært at gøre det digitale præsent over for bestyrelser og direktioner i det private og offentlige. At gøre truslen forståelig. I den fysiske verden kan alle jo se, at det indlysende er uacceptabelt, hvis folk stjæler følsomme dokumenter,” siger Thomas Lund Sørensen nu til avisen.

Thomas Lund Sørensen fortæller her, at han er ‘glad og stolt’ over ‘alt det’, som Center for Cybersikkerhed har opnået.

Han opsagde sin stilling august. Centeret har endnu ikke fundet hans afløser og vil ikke oplyse, hvem der for tiden har ansvaret for det.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job