Bilselskabet Ford vil etablere egen chip-produktion i kølvandet på chip-krise

Den store bil-producent Ford vil etablere egen chip-produktion i samarbejde med chip-giganten GlobalFoundries.

Artikel top billede

(Foto: Ford)

Bil-kæmpen Ford vil ind i chip-branchen som producent af chip og er godt i gang med at undersøge mulighederne for at etablere eget chip-selskab.

Det sker som en direkte konsekvens af den langvarige mangel på mikrochip, som ikke mindst bil-producenterne er stor-aftagere af.

Ford har været alvorligt ramt af mangel på mikrochip i et helt år, hvilket har betydet, at selskabet har måtte drosle markant ned for dets produktion af biler.

Ford indgår nu et såkaldt strategisk samarbejde med chip-selskabet GlobalFoundries om udvikling og produktion af chip.

Ifølge Wall Street Journal kan aftalen på sigt føre til, at de to selskaber vil opbygge chip-produktion lokalt i USA.

Ford har hovedkvarter i bydelen Dearborn i Detroit i det nordlige USA.

Ifølge selskabet vil fuld kontrol over design, udvikling og produktion af chip give mulighed for at forbedre flere af bilernes vigtige funktioner - herunder de selvkørende funktioner, batteri-systemer og lignende.

“Vi føler, at vi har mulighed for at booste både vores produktperformance og vores teknologiske uafhængighed på samme tid,” meddeler Ford til Wall Street Journal.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos