Sådan skal Apples ansatte arbejde fremover

Apples ansatte vender tilbage til kontoret i begyndelsen af februar i ny hybrid arbejdsmodel, hvor der bliver plads til lidt mere hjemmearbejde.

Artikel top billede

Virksomheder verden over barsler med, hvordan fremtidens arbejde skal balanceres.

Hos giganten Apple bliver der nu sat gang i et pilotprojekt, hvor der lægges op til en del hjemmearbejde, men stadig med en grænse.

Når medarbejderne vender tilbage på kontoret i begyndelsen af februar, bliver det med mulighed for at arbejde hjemmefra op til fire uger om året.

Det skriver The Verge.

Apples ansætte fik meldingen om de fire uger i går torsdag fra CEO Tim Cook. Tidligere hed det sig, at der kun var plads til to ugers hjemmearbejde.

Nu har Apple og Tim Cook smidt to uger oven i for at give "flere mulighed for at rejse, være tættere på sine kære eller blot ryste op i rutiner."

Apple lægger op til medarbejderne er en til to dage om kontoret i begyndelsen, hvorefter det øges til tre dage fra marts.

Der har tidligere været oprør blandt Apples ansatte har tidligere været kritiske overfor den hybride model, og de mener i stedet, at der skal være langt mere fleksibilitet.

Flere virksomheder har valgt en helt anden linje, hvor blandt andre Twitter og Facebook har givet fuldt råderum til, at deres medarbejdere kan arbejde hjemmefra i det omfang, de ønsker det.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S