Sådan skal Apples ansatte arbejde fremover

Apples ansatte vender tilbage til kontoret i begyndelsen af februar i ny hybrid arbejdsmodel, hvor der bliver plads til lidt mere hjemmearbejde.

Artikel top billede

Virksomheder verden over barsler med, hvordan fremtidens arbejde skal balanceres.

Hos giganten Apple bliver der nu sat gang i et pilotprojekt, hvor der lægges op til en del hjemmearbejde, men stadig med en grænse.

Når medarbejderne vender tilbage på kontoret i begyndelsen af februar, bliver det med mulighed for at arbejde hjemmefra op til fire uger om året.

Det skriver The Verge.

Apples ansætte fik meldingen om de fire uger i går torsdag fra CEO Tim Cook. Tidligere hed det sig, at der kun var plads til to ugers hjemmearbejde.

Nu har Apple og Tim Cook smidt to uger oven i for at give "flere mulighed for at rejse, være tættere på sine kære eller blot ryste op i rutiner."

Apple lægger op til medarbejderne er en til to dage om kontoret i begyndelsen, hvorefter det øges til tre dage fra marts.

Der har tidligere været oprør blandt Apples ansatte har tidligere været kritiske overfor den hybride model, og de mener i stedet, at der skal være langt mere fleksibilitet.

Flere virksomheder har valgt en helt anden linje, hvor blandt andre Twitter og Facebook har givet fuldt råderum til, at deres medarbejdere kan arbejde hjemmefra i det omfang, de ønsker det.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub