Sådan skal Apples ansatte arbejde fremover

Apples ansatte vender tilbage til kontoret i begyndelsen af februar i ny hybrid arbejdsmodel, hvor der bliver plads til lidt mere hjemmearbejde.

Artikel top billede

Virksomheder verden over barsler med, hvordan fremtidens arbejde skal balanceres.

Hos giganten Apple bliver der nu sat gang i et pilotprojekt, hvor der lægges op til en del hjemmearbejde, men stadig med en grænse.

Når medarbejderne vender tilbage på kontoret i begyndelsen af februar, bliver det med mulighed for at arbejde hjemmefra op til fire uger om året.

Det skriver The Verge.

Apples ansætte fik meldingen om de fire uger i går torsdag fra CEO Tim Cook. Tidligere hed det sig, at der kun var plads til to ugers hjemmearbejde.

Nu har Apple og Tim Cook smidt to uger oven i for at give "flere mulighed for at rejse, være tættere på sine kære eller blot ryste op i rutiner."

Apple lægger op til medarbejderne er en til to dage om kontoret i begyndelsen, hvorefter det øges til tre dage fra marts.

Der har tidligere været oprør blandt Apples ansatte har tidligere været kritiske overfor den hybride model, og de mener i stedet, at der skal være langt mere fleksibilitet.

Flere virksomheder har valgt en helt anden linje, hvor blandt andre Twitter og Facebook har givet fuldt råderum til, at deres medarbejdere kan arbejde hjemmefra i det omfang, de ønsker det.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S