Svenske Ericsson køber amerikansk netværks-gigant for 41 milliarder kroner

Ericsson overtager det amerikanske kommunikationsselskab Vonage med 2.200 medarbejdere. Prisen lyder på 41 milliarder kroner. Få indblik i kæmpe-opkøbet her.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Svenske Ericsson kaster sig ud i et enormt opkøb.

For hele 6,2 milliarder dollar, eller godt 41 milliarder kroner, overtager Ericsson det amerikanske kommunikationsselskab Vonage.

Det oplyser Ericsson mandag morgen i en fondsbørsmeddelelse

Vonage, der leverer cloud-baserede kommuniationsservices, blev stiftet i 1998. Selskabet hører hjemme i delstaten New Jersey og har godt 2.200 medarbejdere.

"Kernen af vores strategi er at bygge mobilnetværk gennem teknologipartnerskaber. Her får vi fundamentet til at opbygge en enterprise-forretning. Overtagelsen af Vonage er næste skridt til at levere på den strategiske prioritet," lyder det fra Börje Ekholm, CEO i Ericsson, i meddelelsen.

Overtagelsen, der er et af selskabets absolut største, er et led i Ericssons strategi om at udvide produktporteføljen målrettet erhvervslivet.

Vonage står bag en kommunikationsplatform, kaldet VCP. Denne platform står for 80 procent af selskabets årlige omsætning.

VCP servicerer over 120.000 kunder, og der er mere end en million registrerede udviklere, der benytter platformen globalt. API'en på platformen gør det muligt for udivklere and indlejre kommunikationsformer såsom beskeder, tale og video i applikationer og produkter uden al besværet med backend-infrastruktur og interfaces, fremgår det.

Vonages CEO, Rory Read, vil nu blive en del af Ericssons topledelse med reference til Börje Ekholm.

Rory Read kom til Vonage i juli 2020. Han har tidligere været driftsdirektør hos Dell Technologies. Før det var han CEO hos chipproducenten AMD.

"Ericsson og Vonage deler en ambition om at accelerere vores langsigtede vækststrategi. Sammensmeltningen af internettet, mobilitet, cloud og kraftigefulde 5G-netværk former den digitale transformation og intelligente kommunikationsbølge, der driver en forandring i måden, virksomheder opererer på," lyder det fra Rory Read.

Vonage, der opererer i sunheds-, finans-, uddannelses-, og transportsektoren, solgte for 1,4 milliarder dollar i en 12 måneders lang periode frem til 30. september 2021, oplyser selskabet.

Sidste år overtog Ericsson netværksselskabet Cradlepoint for 1,1 milliarder dollar. Dette opkøb gav Ericsson adgang til nye værktøjer, der kan forbinde enheder ved hjælp af IoT over 4G- og 5G-netærk.

Sammen med kinesiske Huawei og finske Nokia er Ericsson blandt de førende kommunikations- og netværksleverandører i verden.

Aktiekursen falder på bagkant af opkøbs-nyhed

Vonage er noteret på Nasdaq-børsen i New York, og her stiger akiten med hele 25 procent i førmarkedet.

Ericsson-aktien derimod falder med godt 3,7 procent mandag morgen.

Ericsson vil betale 21 dollar per aktie til Vonages aktionærer. Det er 28 procent over den kurs, som Vonage-aktien lukkede i fredag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S