Apple og Amazon ramt af milliardbøde: Forbød folk at sælge Apple-produkter

Amazon og Apple har indgået en samarbejdsaftale, der har været til skade for den frie konkurrence, lyder anklagen fra de italienske myndigheder, som nu har udstedt en milliardbøde til de to selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

De italienske konkurrencemyndigheder har udstedt en bøde på i alt 200 millioner euro eller cirka 1,5 milliarder kroner til Apple og Amazon.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge de italienske myndigheder har de to giganter samarbejdet om salg af Apple og Beats-produkter på en måde, der har været til skade for den frie konkurrence.

En aftale fra 2018 mellem de to selskaber slår således fast, at det kun er udvalgte forhandlere, der må sælge produkter fra Apple og Beats på Amazons platform, hvilket ifølge de italienske myndigheder strider med EU’s konkurrenceregler.

Dermed har de to selskaber i praksis afskåret folk fra at handle med Apple-produkter på platformen, og det har de italienske myndigher takseret til en bøde på 68,7 millioner euro til Amazon og en bøde på 134,5 millioner euro til Apple.

Afviser anklager

Begge firmaer har dog valgt anke bøden, og Apple oplyser ifølge Reuters, at formålet med aftalen har været at give kunderne sikkerhed for, at der udelukkende blev solgt originale produkter på platformen.

Amazon afviser også at have gjort noget galt, og ifølge selskabet har aftalen været til gavn for kunderne på platformen.

”Som et resultat af aftalen har vores italienske kunder fået adgang til de nyeste produkter fra Apple og og Beats," lyder det fra Amazon, som samtidig oplyser, at aftalen betyder, at Amazon har fået fordoblet sit Apple-sortiment og adgang til hurtigere forsendelser.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job