Apple og Amazon ramt af milliardbøde: Forbød folk at sælge Apple-produkter

Amazon og Apple har indgået en samarbejdsaftale, der har været til skade for den frie konkurrence, lyder anklagen fra de italienske myndigheder, som nu har udstedt en milliardbøde til de to selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

De italienske konkurrencemyndigheder har udstedt en bøde på i alt 200 millioner euro eller cirka 1,5 milliarder kroner til Apple og Amazon.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge de italienske myndigheder har de to giganter samarbejdet om salg af Apple og Beats-produkter på en måde, der har været til skade for den frie konkurrence.

En aftale fra 2018 mellem de to selskaber slår således fast, at det kun er udvalgte forhandlere, der må sælge produkter fra Apple og Beats på Amazons platform, hvilket ifølge de italienske myndigheder strider med EU’s konkurrenceregler.

Dermed har de to selskaber i praksis afskåret folk fra at handle med Apple-produkter på platformen, og det har de italienske myndigher takseret til en bøde på 68,7 millioner euro til Amazon og en bøde på 134,5 millioner euro til Apple.

Afviser anklager

Begge firmaer har dog valgt anke bøden, og Apple oplyser ifølge Reuters, at formålet med aftalen har været at give kunderne sikkerhed for, at der udelukkende blev solgt originale produkter på platformen.

Amazon afviser også at have gjort noget galt, og ifølge selskabet har aftalen været til gavn for kunderne på platformen.

”Som et resultat af aftalen har vores italienske kunder fået adgang til de nyeste produkter fra Apple og og Beats," lyder det fra Amazon, som samtidig oplyser, at aftalen betyder, at Amazon har fået fordoblet sit Apple-sortiment og adgang til hurtigere forsendelser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision