Morten Strunge henter en halv milliard til dansk podcast-app

Den danske podcast-app Podimo har hentet mere end en halv milliard kroner i nye investeringer. Det er it-iværksætteren Morten Strunge, der blandt andet står bag selskabet og har skaffet den nye kapitalindsprøjtning.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Danske Podimo forsøger at tjene penge på det voksende podcast-marked, og nu har selskabet fået 516 millioner kroner til.

Investeringen er hentet af den kendte iværksætter Morten Strunge, der også var med til at stifte selskabet i 2019.

Det skriver Børsen.

Med den seneste investering har Podimo i alt hentet 700 millioner kroner, siden selskabet blev stiftet.

I dag er selskabet til stede i Danmark, Norge, Tyskland og Spanien, men de nye økonomiske muskler skal bruges til at etablere appen på endnu flere markeder.

“Det kræver nogle store upfront-investeringer for at komme i gang i det enkelte markeder. Men når du så får volumen, er det lukrativt at eje ip-rettighederne,” siger Morten Strunge til avisen.

Det er anden gang, at Morten Strunge og Podimo modtager en større investering i selskabet. Første gang var i maj 2020, hvor beløbet lød på 112 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,