Norlys i forhandlinger med flere købere om salget af sin fiberforretning

Den andelsejede energikoncern Norlys er i forhandlinger med flere potentielle købere af selskabets fiberforretning, som har været til salg siden september.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Der er flere potentielle købere, som er interesseret i at overtage den danske koncern Norlys' fiberforretning.

Dermed er selskabet tæt på at sælge en markant del af sin forretning, som man annoncerede i september, man ville finde en ny ejer af.

Det skriver Finans, der har talt med flere kilder tæt på processen.

“Det har jeg ingen kommentarer til,” lyder den officielle medling fra stakeholderchef Ulf Lund til mediet dog fortsat.

Eksterne investorer er netop nu i gang med at gennemgå fiberforretningen forud for et salg.

Prisen på den danske fiberforretning er fortsat ukendt, men Finans skriver, at Norlys har investeret mere end 11 milliarder kroner i udrulningen af fiberkabler til godt 700.000 adresser.

Dermed må det forventes, at det er en milliardhandel, der skal falde på plads mellem Norlys og den kommende køber.

Norlys er en sammenlægning af de tidligere tele- og energiselskaber SE og Eniig, der fusionerede i 2019.

Sidenhen har selskabet arbejdet på at omstrukturere sig selv, og tidligere har Norlys meddelt, at man blandt andet vil opsætte 300.000 nye ladestandere fordelt over hele landet.

Norlys er et andelsselskab. Det betyder, at koncernen er ejet af omkring 700.000 andelshavere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos