Norlys i forhandlinger med flere købere om salget af sin fiberforretning

Den andelsejede energikoncern Norlys er i forhandlinger med flere potentielle købere af selskabets fiberforretning, som har været til salg siden september.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Der er flere potentielle købere, som er interesseret i at overtage den danske koncern Norlys' fiberforretning.

Dermed er selskabet tæt på at sælge en markant del af sin forretning, som man annoncerede i september, man ville finde en ny ejer af.

Det skriver Finans, der har talt med flere kilder tæt på processen.

“Det har jeg ingen kommentarer til,” lyder den officielle medling fra stakeholderchef Ulf Lund til mediet dog fortsat.

Eksterne investorer er netop nu i gang med at gennemgå fiberforretningen forud for et salg.

Prisen på den danske fiberforretning er fortsat ukendt, men Finans skriver, at Norlys har investeret mere end 11 milliarder kroner i udrulningen af fiberkabler til godt 700.000 adresser.

Dermed må det forventes, at det er en milliardhandel, der skal falde på plads mellem Norlys og den kommende køber.

Norlys er en sammenlægning af de tidligere tele- og energiselskaber SE og Eniig, der fusionerede i 2019.

Sidenhen har selskabet arbejdet på at omstrukturere sig selv, og tidligere har Norlys meddelt, at man blandt andet vil opsætte 300.000 nye ladestandere fordelt over hele landet.

Norlys er et andelsselskab. Det betyder, at koncernen er ejet af omkring 700.000 andelshavere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S