Norlys i forhandlinger med flere købere om salget af sin fiberforretning

Den andelsejede energikoncern Norlys er i forhandlinger med flere potentielle købere af selskabets fiberforretning, som har været til salg siden september.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Der er flere potentielle købere, som er interesseret i at overtage den danske koncern Norlys' fiberforretning.

Dermed er selskabet tæt på at sælge en markant del af sin forretning, som man annoncerede i september, man ville finde en ny ejer af.

Det skriver Finans, der har talt med flere kilder tæt på processen.

“Det har jeg ingen kommentarer til,” lyder den officielle medling fra stakeholderchef Ulf Lund til mediet dog fortsat.

Eksterne investorer er netop nu i gang med at gennemgå fiberforretningen forud for et salg.

Prisen på den danske fiberforretning er fortsat ukendt, men Finans skriver, at Norlys har investeret mere end 11 milliarder kroner i udrulningen af fiberkabler til godt 700.000 adresser.

Dermed må det forventes, at det er en milliardhandel, der skal falde på plads mellem Norlys og den kommende køber.

Norlys er en sammenlægning af de tidligere tele- og energiselskaber SE og Eniig, der fusionerede i 2019.

Sidenhen har selskabet arbejdet på at omstrukturere sig selv, og tidligere har Norlys meddelt, at man blandt andet vil opsætte 300.000 nye ladestandere fordelt over hele landet.

Norlys er et andelsselskab. Det betyder, at koncernen er ejet af omkring 700.000 andelshavere.

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S