It-forhandlere frygter tomme hylder til jul: “Der er allerede nu er knaphed på, og nogle hylder vil være tomme”

De to største forbrugervirksomheder inden for elektronik frygter, at der kommer til at mangle en lang række it-produkter op til jul. Forsyningskrisen risikerer at være skyld i tomme hylder i flere butikker.

Artikel top billede

Jesper Boysen, administrerende direktør hos Power. (Foto: PR-Foto / Line Thit Klein)

Fredag åbner en lang række butikker for Black Friday tilbud, og det kan være sidste chance for at få fat på en række elektronikprodukter inden jul.

Det fortæller de to største forhandlere af forbrugerelektronik Elgiganten og Power til erhvervsmediet Finans.

De to selskaber meddeler, at man allerede nu mærker konsekvenserne af krisen i de globale forsyningskæder, der har ramt store dele af forbrugermarkedet.

“Vi har forberedt os på black week og købt ind - endda mere end vi plejer, men der er enkelte varer, der allerede nu er knaphed på, og nogle hylder vil være tomme. Der vil være nogle produkter, som vi ikke kan få hjem til jul,” siger Peder Stedal, der er administrerende direktør i Elgiganten til mediet.

Coronakrisen har betydet generelle problemer med de globale forsyningskæder, men kombineret med en global mangel på mikrochips er manglen på produkter gået særligt hårdt ud over it-produkter.

Flere andre it-producenter som B&O og høreapparat-giganten GN Store Nord har begge tidligere meddelt at manglen på chips har tvunget dem til at ændre i produktionen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S