Italiensk kartelmyndighed udstikker millionbøde til Google og Apple for databrug

Google og Apple har begge fået hver en million-bøde fra de italienske myndigheder for at udviske deres brugeres mulighed for at tage stilling at acceptere databrug.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Italiens karteltilsynsmyndighed har idømt søgemaskinegiganten Google og iPhone-producenten Apple hver en bøde på 10 millioner euro - svarende til over 74 millioner danske kroner.

Bøderne udstikkes for "aggressiv praksis" forbundet med kommerciel brug af brugerdata, skriver Reuters.

Myndigheden skriver i en erklæring, at de to techvirksomheder ikke har givet "klare og umiddelbare oplysninger" om, hvordan de hver indsamler og bruger den data, der kommer ind fra virksomhedernes brugere.

De brugere, der oprettede konto hos Google, ville komme igennem et system, som var designet til at vilkår og betingelser for databrug ville blive accepteret.

Og hos Apple bliver brugerne ikke engang præsenteret for et valg om at acceptere eller ikke.

Både Google og Apple sagde, at de var uenige i beslutningen fra den italienske myndighed. Begge tilkendegiver at ville appellere dommen.

"Vi leverer brancheførende gennemsigtighed og kontrol til alle brugere, så de kan vælge, hvilken information de vil dele eller ej, og hvordan den bruges," skriver Apple i en erklæring.

Fra Google lyder det, at virkeomheden følger "fair og gennemsigtig praksis for at give brugerne nyttige tjenester, samt give klare oplysninger om deres brug".

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job