Italiensk kartelmyndighed udstikker millionbøde til Google og Apple for databrug

Google og Apple har begge fået hver en million-bøde fra de italienske myndigheder for at udviske deres brugeres mulighed for at tage stilling at acceptere databrug.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Italiens karteltilsynsmyndighed har idømt søgemaskinegiganten Google og iPhone-producenten Apple hver en bøde på 10 millioner euro - svarende til over 74 millioner danske kroner.

Bøderne udstikkes for "aggressiv praksis" forbundet med kommerciel brug af brugerdata, skriver Reuters.

Myndigheden skriver i en erklæring, at de to techvirksomheder ikke har givet "klare og umiddelbare oplysninger" om, hvordan de hver indsamler og bruger den data, der kommer ind fra virksomhedernes brugere.

De brugere, der oprettede konto hos Google, ville komme igennem et system, som var designet til at vilkår og betingelser for databrug ville blive accepteret.

Og hos Apple bliver brugerne ikke engang præsenteret for et valg om at acceptere eller ikke.

Både Google og Apple sagde, at de var uenige i beslutningen fra den italienske myndighed. Begge tilkendegiver at ville appellere dommen.

"Vi leverer brancheførende gennemsigtighed og kontrol til alle brugere, så de kan vælge, hvilken information de vil dele eller ej, og hvordan den bruges," skriver Apple i en erklæring.

Fra Google lyder det, at virkeomheden følger "fair og gennemsigtig praksis for at give brugerne nyttige tjenester, samt give klare oplysninger om deres brug".

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS