Italiensk kartelmyndighed udstikker millionbøde til Google og Apple for databrug

Google og Apple har begge fået hver en million-bøde fra de italienske myndigheder for at udviske deres brugeres mulighed for at tage stilling at acceptere databrug.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Italiens karteltilsynsmyndighed har idømt søgemaskinegiganten Google og iPhone-producenten Apple hver en bøde på 10 millioner euro - svarende til over 74 millioner danske kroner.

Bøderne udstikkes for "aggressiv praksis" forbundet med kommerciel brug af brugerdata, skriver Reuters.

Myndigheden skriver i en erklæring, at de to techvirksomheder ikke har givet "klare og umiddelbare oplysninger" om, hvordan de hver indsamler og bruger den data, der kommer ind fra virksomhedernes brugere.

De brugere, der oprettede konto hos Google, ville komme igennem et system, som var designet til at vilkår og betingelser for databrug ville blive accepteret.

Og hos Apple bliver brugerne ikke engang præsenteret for et valg om at acceptere eller ikke.

Både Google og Apple sagde, at de var uenige i beslutningen fra den italienske myndighed. Begge tilkendegiver at ville appellere dommen.

"Vi leverer brancheførende gennemsigtighed og kontrol til alle brugere, så de kan vælge, hvilken information de vil dele eller ej, og hvordan den bruges," skriver Apple i en erklæring.

Fra Google lyder det, at virkeomheden følger "fair og gennemsigtig praksis for at give brugerne nyttige tjenester, samt give klare oplysninger om deres brug".

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,