Masser af europæiske software-selskaber klager over Microsoft

En stribe europæiske software-selskaber klager til EU over Microsofts anvendelse af OneDrive.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts anvendelse af selskabets lager-tjeneste OneDrive, Teams og andre systemer er konkurrence-forvridende og ødelæggende for det frie marked.

Sådan lyder det fra en række europæiske software-selskaber, der i samlet flok nu klager til EU over Microsofts sammenkædning af en række it-systemer.

De knap 30 europæiske software-selskaber har forenet sig i gruppen “Coalition for a Level Playing Field’ med det tyske cloud-selskab Nextcloud i spidsen.

De mener, at Microsoft konkurrence-forvrider hele markedet ved aggressivt at bundle løsninger som Teams og OneDrive tæt sammen med Windows 10 og Windows 11.

Nextcloud og sammenslutningen mener, at Microsoft hindrer det frie marked og det frie forbruger-valg ved konsekvent og systematisk at skubbe forbrugerne over i selskabets egne løsninger.

Ifølge Nextcloud-direktør Frank Karlitschek minder situationen i dag om markeds-situationen på browser-markedet i 1990’erne og 2000’erne, hvor Microsoft med Internet Explorer vandt den store browserkrig over Netscape.

“Det her minder meget om det, som Microsoft gjorde, da selskabet aflivede konkurrencen i browsermarkedet og fik stoppet næsten al browser-innovation i mere end 10 år,” meddeler han.

Sikre det frie valg

Ifølge Nextcloud sidder de tre amerikanske cloud-kæmper Microsoft, Google og Amazon på to tredjedele af det europæiske cloud-marked, mens de europæiske cloud-selskabers andel i de senere år er faldet til blot 16 procent.

“Sammen med de øvrige selskaber i sammenslutningen beder vi de europæiske konkurrencemyndigheder om at sikre et lige marked, sikre brugerne et frit valg og sikre, at konkurrencen får en rimelig chance,” lyder det fra Frank Karlitschek.

Ifølge Nextcloud har Microsoft blokeret for, at andre cloud-tjenester kan komme ind på marked ved at fremme sine egne løsninger.

Til Siliconrepublic siger direktør i den europæiske sammenslutning af små og mellemstore virksomheder, European Digital SME Alliance, Sebastiano Toffaletti, at de mindre europæiske it-selskaber sagtens kan være lige så innovative som de store amerikanske.

Det kræver dog, at de får mulighed for at få chancen.

“Kun ved at tvinge alle til at følge reglerne vil forbrugerne få mulighed for at vælge de bedste digitale produkter i et åbent og konkurrencepræget marked,” siger han.

Europen Digital SME Alliance er med i sammenslutningen sammen med blandt andet Free Software Foundation Europe og Document Foundation, der står bag Libre Office.

Slack har for tiden en lignende sag mod Microsoft verserende i EU-systemet om Microosft bundling af Teams og Office.

Du kan læse mere om ‘Coalition for a level playing field’ her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics