Masser af europæiske software-selskaber klager over Microsoft

En stribe europæiske software-selskaber klager til EU over Microsofts anvendelse af OneDrive.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts anvendelse af selskabets lager-tjeneste OneDrive, Teams og andre systemer er konkurrence-forvridende og ødelæggende for det frie marked.

Sådan lyder det fra en række europæiske software-selskaber, der i samlet flok nu klager til EU over Microsofts sammenkædning af en række it-systemer.

De knap 30 europæiske software-selskaber har forenet sig i gruppen “Coalition for a Level Playing Field’ med det tyske cloud-selskab Nextcloud i spidsen.

De mener, at Microsoft konkurrence-forvrider hele markedet ved aggressivt at bundle løsninger som Teams og OneDrive tæt sammen med Windows 10 og Windows 11.

Nextcloud og sammenslutningen mener, at Microsoft hindrer det frie marked og det frie forbruger-valg ved konsekvent og systematisk at skubbe forbrugerne over i selskabets egne løsninger.

Ifølge Nextcloud-direktør Frank Karlitschek minder situationen i dag om markeds-situationen på browser-markedet i 1990’erne og 2000’erne, hvor Microsoft med Internet Explorer vandt den store browserkrig over Netscape.

“Det her minder meget om det, som Microsoft gjorde, da selskabet aflivede konkurrencen i browsermarkedet og fik stoppet næsten al browser-innovation i mere end 10 år,” meddeler han.

Sikre det frie valg

Ifølge Nextcloud sidder de tre amerikanske cloud-kæmper Microsoft, Google og Amazon på to tredjedele af det europæiske cloud-marked, mens de europæiske cloud-selskabers andel i de senere år er faldet til blot 16 procent.

“Sammen med de øvrige selskaber i sammenslutningen beder vi de europæiske konkurrencemyndigheder om at sikre et lige marked, sikre brugerne et frit valg og sikre, at konkurrencen får en rimelig chance,” lyder det fra Frank Karlitschek.

Ifølge Nextcloud har Microsoft blokeret for, at andre cloud-tjenester kan komme ind på marked ved at fremme sine egne løsninger.

Til Siliconrepublic siger direktør i den europæiske sammenslutning af små og mellemstore virksomheder, European Digital SME Alliance, Sebastiano Toffaletti, at de mindre europæiske it-selskaber sagtens kan være lige så innovative som de store amerikanske.

Det kræver dog, at de får mulighed for at få chancen.

“Kun ved at tvinge alle til at følge reglerne vil forbrugerne få mulighed for at vælge de bedste digitale produkter i et åbent og konkurrencepræget marked,” siger han.

Europen Digital SME Alliance er med i sammenslutningen sammen med blandt andet Free Software Foundation Europe og Document Foundation, der står bag Libre Office.

Slack har for tiden en lignende sag mod Microsoft verserende i EU-systemet om Microosft bundling af Teams og Office.

Du kan læse mere om ‘Coalition for a level playing field’ her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job