Masser af europæiske software-selskaber klager over Microsoft

En stribe europæiske software-selskaber klager til EU over Microsofts anvendelse af OneDrive.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts anvendelse af selskabets lager-tjeneste OneDrive, Teams og andre systemer er konkurrence-forvridende og ødelæggende for det frie marked.

Sådan lyder det fra en række europæiske software-selskaber, der i samlet flok nu klager til EU over Microsofts sammenkædning af en række it-systemer.

De knap 30 europæiske software-selskaber har forenet sig i gruppen “Coalition for a Level Playing Field’ med det tyske cloud-selskab Nextcloud i spidsen.

De mener, at Microsoft konkurrence-forvrider hele markedet ved aggressivt at bundle løsninger som Teams og OneDrive tæt sammen med Windows 10 og Windows 11.

Nextcloud og sammenslutningen mener, at Microsoft hindrer det frie marked og det frie forbruger-valg ved konsekvent og systematisk at skubbe forbrugerne over i selskabets egne løsninger.

Ifølge Nextcloud-direktør Frank Karlitschek minder situationen i dag om markeds-situationen på browser-markedet i 1990’erne og 2000’erne, hvor Microsoft med Internet Explorer vandt den store browserkrig over Netscape.

“Det her minder meget om det, som Microsoft gjorde, da selskabet aflivede konkurrencen i browsermarkedet og fik stoppet næsten al browser-innovation i mere end 10 år,” meddeler han.

Sikre det frie valg

Ifølge Nextcloud sidder de tre amerikanske cloud-kæmper Microsoft, Google og Amazon på to tredjedele af det europæiske cloud-marked, mens de europæiske cloud-selskabers andel i de senere år er faldet til blot 16 procent.

“Sammen med de øvrige selskaber i sammenslutningen beder vi de europæiske konkurrencemyndigheder om at sikre et lige marked, sikre brugerne et frit valg og sikre, at konkurrencen får en rimelig chance,” lyder det fra Frank Karlitschek.

Ifølge Nextcloud har Microsoft blokeret for, at andre cloud-tjenester kan komme ind på marked ved at fremme sine egne løsninger.

Til Siliconrepublic siger direktør i den europæiske sammenslutning af små og mellemstore virksomheder, European Digital SME Alliance, Sebastiano Toffaletti, at de mindre europæiske it-selskaber sagtens kan være lige så innovative som de store amerikanske.

Det kræver dog, at de får mulighed for at få chancen.

“Kun ved at tvinge alle til at følge reglerne vil forbrugerne få mulighed for at vælge de bedste digitale produkter i et åbent og konkurrencepræget marked,” siger han.

Europen Digital SME Alliance er med i sammenslutningen sammen med blandt andet Free Software Foundation Europe og Document Foundation, der står bag Libre Office.

Slack har for tiden en lignende sag mod Microsoft verserende i EU-systemet om Microosft bundling af Teams og Office.

Du kan læse mere om ‘Coalition for a level playing field’ her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet