Twitter-stifteren Jack Dorsey trækker sig som topchef

Twitter skal have ny topchef efter, at Jack Dorsey, der var med til at stifte selskabet i 2006, nu trækker sig som topchef.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorff)

Jack Dorsey, der er den ene af Twitters fire stiftere, trækker sig som topchef for selskabet

Det skrive han i et tweet, hvor han også oplyser, at det bliver selskabets teknologidirektør Parag Agrawal, som nu overtager rollen som øverste leder.

”Parag har stået bag hver eneste af de kritiske beslutninger, der har været en del af Twittters turnaround. Han er nysgerrig, undersøgende, rationel, krævende selvbevidst og udmyg. Han leder mit hjerte og sin sjæl, og jeg lærer af ham hver eneste dag,” skriver Dorsey.

Været topchef af flere omgange

Jack Dorsey har stået i spidsen for selskabet af flere omgange. Han forlod første gang rollen som topchef i 2008, men kom tilbage i 2015, hvor han afløste Dick Costello på posten.

Ifølge amerikanske New York Times har en en række af Twitters investorer længe forsøgt at presse ham til at trække sig.

Det er især investeringsfirmaet Elliott Management, der har presset på med begrundelsen, at Jack Dorsey også er topchef for betalingsfirmaet Square, og derfor ikke har sin fulde opmærksomhed på selskabet.

"Min egen beslutning"

Jack Dorsey understreger dog i sit tweet, at han selv træf beslutningen.

”Jeg vil have, at I alle ved at det er min egen beslutning og jeg ejer den. Men det var naturligvis også en svær beslutning,” skriver Twitter-stifteren.

Jack Dorsey stiftede i 2006 Twitter sammen med Biz Stone, Evan Williams og Noah Glass.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks