Twitter-stifteren Jack Dorsey trækker sig som topchef

Twitter skal have ny topchef efter, at Jack Dorsey, der var med til at stifte selskabet i 2006, nu trækker sig som topchef.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorff)

Jack Dorsey, der er den ene af Twitters fire stiftere, trækker sig som topchef for selskabet

Det skrive han i et tweet, hvor han også oplyser, at det bliver selskabets teknologidirektør Parag Agrawal, som nu overtager rollen som øverste leder.

”Parag har stået bag hver eneste af de kritiske beslutninger, der har været en del af Twittters turnaround. Han er nysgerrig, undersøgende, rationel, krævende selvbevidst og udmyg. Han leder mit hjerte og sin sjæl, og jeg lærer af ham hver eneste dag,” skriver Dorsey.

Været topchef af flere omgange

Jack Dorsey har stået i spidsen for selskabet af flere omgange. Han forlod første gang rollen som topchef i 2008, men kom tilbage i 2015, hvor han afløste Dick Costello på posten.

Ifølge amerikanske New York Times har en en række af Twitters investorer længe forsøgt at presse ham til at trække sig.

Det er især investeringsfirmaet Elliott Management, der har presset på med begrundelsen, at Jack Dorsey også er topchef for betalingsfirmaet Square, og derfor ikke har sin fulde opmærksomhed på selskabet.

"Min egen beslutning"

Jack Dorsey understreger dog i sit tweet, at han selv træf beslutningen.

”Jeg vil have, at I alle ved at det er min egen beslutning og jeg ejer den. Men det var naturligvis også en svær beslutning,” skriver Twitter-stifteren.

Jack Dorsey stiftede i 2006 Twitter sammen med Biz Stone, Evan Williams og Noah Glass.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S