Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden: Nu stopper han som CEO

Eske Gunge forlader nu Actimo, som han selv stiftede for 10 år siden. Sidste år solgte han seskabet til norske Kahoot for 200 millioner, og nu lyder meldingen fra stifteren, at selskabet er succesfuldt integreret efter 15 måneder.

Artikel top billede

Eske Gunge, stifter af Actimo. Pr-foto.

Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden, og har siden stået i spidsen for virksomheden.

Men det kommer til at ændre sig nu.

Eske Gunge har nemlig sagt sin stilling op som administrerende dirketør hos Actimo, oplyser han på Linkedin.

"I dag har jeg sagt op som CEO for Actimo, selskabet som jeg stiftede for 10 år siden med en håndfuld fantastiske menesker," lyder det.

I semtember 2020 valgte Eske Gunge at sælge Actimo til det fremadstormende norske Kahoot, der er kendt for dets udbredte quiz-værktøj.

Prisen lød på 200 millioner kroner for Actimo, der dog ville fortsætte som selvstændigt selskab under de nye ejere.

"Actimo er nu en stærk del af Kahoot efter en integrationsperiode på 15 måneder, som jeg er meget stolt over," fortsætter han i opslaget.

Nu vil Eske Gunge tage sig en pause, hvor der skal bruges mere tid med familien, lyder det.

Han løfter samtidig sløret for, hvilken boldgade han vil bevæge sig indenfor, når arbejdstøjet igen trækkes på.

"Senere vil jeg se, hvilke fremtidige professionelle eventyr der skulle komme inden for startups og scaleups som rådgiver, investor, bestyrelsesmedlem eller andet..."

Investerede pengene fra salget i Kahoot

I forbindelse med salget i september 2020 fortalte Eske Gunge til Computerworld, at målet med var at få Actimo gjort kendt i hele verden.

"Vi var i gang med at kigge på, hvordan vi kunne komme ud i verden, og der var Kahoot en fantastisk mulighed. Vi har hele tiden være åbne over for at få en strategisk partner ind, men vi havde ikke regnet med at sælge," sagde Eske Gunge til Computerworld dengang.

Stifteren understregede dog, at han er mere end tilfreds med salget til Kahoot, som overtog virksomheden sammen med alle de dengang 50 ansatte. Disse medarbejdere var fordelt på kontorer i København, Barcelona, London og Latinamerika.

Dengang valgte Eske Gunge selv at investere størstedelen af pengene fra salget i Kahoot, der desuden er børsnoteret i Norge.

Læs mere her: Norske Kahoot køber det danske it-selskab Actimo for op mod 200 millioner kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job