Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden: Nu stopper han som CEO

Eske Gunge forlader nu Actimo, som han selv stiftede for 10 år siden. Sidste år solgte han seskabet til norske Kahoot for 200 millioner, og nu lyder meldingen fra stifteren, at selskabet er succesfuldt integreret efter 15 måneder.

Artikel top billede

Eske Gunge, stifter af Actimo. Pr-foto.

Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden, og har siden stået i spidsen for virksomheden.

Men det kommer til at ændre sig nu.

Eske Gunge har nemlig sagt sin stilling op som administrerende dirketør hos Actimo, oplyser han på Linkedin.

"I dag har jeg sagt op som CEO for Actimo, selskabet som jeg stiftede for 10 år siden med en håndfuld fantastiske menesker," lyder det.

I semtember 2020 valgte Eske Gunge at sælge Actimo til det fremadstormende norske Kahoot, der er kendt for dets udbredte quiz-værktøj.

Prisen lød på 200 millioner kroner for Actimo, der dog ville fortsætte som selvstændigt selskab under de nye ejere.

"Actimo er nu en stærk del af Kahoot efter en integrationsperiode på 15 måneder, som jeg er meget stolt over," fortsætter han i opslaget.

Nu vil Eske Gunge tage sig en pause, hvor der skal bruges mere tid med familien, lyder det.

Han løfter samtidig sløret for, hvilken boldgade han vil bevæge sig indenfor, når arbejdstøjet igen trækkes på.

"Senere vil jeg se, hvilke fremtidige professionelle eventyr der skulle komme inden for startups og scaleups som rådgiver, investor, bestyrelsesmedlem eller andet..."

Investerede pengene fra salget i Kahoot

I forbindelse med salget i september 2020 fortalte Eske Gunge til Computerworld, at målet med var at få Actimo gjort kendt i hele verden.

"Vi var i gang med at kigge på, hvordan vi kunne komme ud i verden, og der var Kahoot en fantastisk mulighed. Vi har hele tiden være åbne over for at få en strategisk partner ind, men vi havde ikke regnet med at sælge," sagde Eske Gunge til Computerworld dengang.

Stifteren understregede dog, at han er mere end tilfreds med salget til Kahoot, som overtog virksomheden sammen med alle de dengang 50 ansatte. Disse medarbejdere var fordelt på kontorer i København, Barcelona, London og Latinamerika.

Dengang valgte Eske Gunge selv at investere størstedelen af pengene fra salget i Kahoot, der desuden er børsnoteret i Norge.

Læs mere her: Norske Kahoot køber det danske it-selskab Actimo for op mod 200 millioner kroner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job