Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden: Nu stopper han som CEO

Eske Gunge forlader nu Actimo, som han selv stiftede for 10 år siden. Sidste år solgte han seskabet til norske Kahoot for 200 millioner, og nu lyder meldingen fra stifteren, at selskabet er succesfuldt integreret efter 15 måneder.

Artikel top billede

Eske Gunge, stifter af Actimo. Pr-foto.

Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden, og har siden stået i spidsen for virksomheden.

Men det kommer til at ændre sig nu.

Eske Gunge har nemlig sagt sin stilling op som administrerende dirketør hos Actimo, oplyser han på Linkedin.

"I dag har jeg sagt op som CEO for Actimo, selskabet som jeg stiftede for 10 år siden med en håndfuld fantastiske menesker," lyder det.

I semtember 2020 valgte Eske Gunge at sælge Actimo til det fremadstormende norske Kahoot, der er kendt for dets udbredte quiz-værktøj.

Prisen lød på 200 millioner kroner for Actimo, der dog ville fortsætte som selvstændigt selskab under de nye ejere.

"Actimo er nu en stærk del af Kahoot efter en integrationsperiode på 15 måneder, som jeg er meget stolt over," fortsætter han i opslaget.

Nu vil Eske Gunge tage sig en pause, hvor der skal bruges mere tid med familien, lyder det.

Han løfter samtidig sløret for, hvilken boldgade han vil bevæge sig indenfor, når arbejdstøjet igen trækkes på.

"Senere vil jeg se, hvilke fremtidige professionelle eventyr der skulle komme inden for startups og scaleups som rådgiver, investor, bestyrelsesmedlem eller andet..."

Investerede pengene fra salget i Kahoot

I forbindelse med salget i september 2020 fortalte Eske Gunge til Computerworld, at målet med var at få Actimo gjort kendt i hele verden.

"Vi var i gang med at kigge på, hvordan vi kunne komme ud i verden, og der var Kahoot en fantastisk mulighed. Vi har hele tiden være åbne over for at få en strategisk partner ind, men vi havde ikke regnet med at sælge," sagde Eske Gunge til Computerworld dengang.

Stifteren understregede dog, at han er mere end tilfreds med salget til Kahoot, som overtog virksomheden sammen med alle de dengang 50 ansatte. Disse medarbejdere var fordelt på kontorer i København, Barcelona, London og Latinamerika.

Dengang valgte Eske Gunge selv at investere størstedelen af pengene fra salget i Kahoot, der desuden er børsnoteret i Norge.

Læs mere her: Norske Kahoot køber det danske it-selskab Actimo for op mod 200 millioner kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland