Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden: Nu stopper han som CEO

Eske Gunge forlader nu Actimo, som han selv stiftede for 10 år siden. Sidste år solgte han seskabet til norske Kahoot for 200 millioner, og nu lyder meldingen fra stifteren, at selskabet er succesfuldt integreret efter 15 måneder.

Artikel top billede

Eske Gunge, stifter af Actimo. Pr-foto.

Eske Gunge stiftede Actimo for 10 år siden, og har siden stået i spidsen for virksomheden.

Men det kommer til at ændre sig nu.

Eske Gunge har nemlig sagt sin stilling op som administrerende dirketør hos Actimo, oplyser han på Linkedin.

"I dag har jeg sagt op som CEO for Actimo, selskabet som jeg stiftede for 10 år siden med en håndfuld fantastiske menesker," lyder det.

I semtember 2020 valgte Eske Gunge at sælge Actimo til det fremadstormende norske Kahoot, der er kendt for dets udbredte quiz-værktøj.

Prisen lød på 200 millioner kroner for Actimo, der dog ville fortsætte som selvstændigt selskab under de nye ejere.

"Actimo er nu en stærk del af Kahoot efter en integrationsperiode på 15 måneder, som jeg er meget stolt over," fortsætter han i opslaget.

Nu vil Eske Gunge tage sig en pause, hvor der skal bruges mere tid med familien, lyder det.

Han løfter samtidig sløret for, hvilken boldgade han vil bevæge sig indenfor, når arbejdstøjet igen trækkes på.

"Senere vil jeg se, hvilke fremtidige professionelle eventyr der skulle komme inden for startups og scaleups som rådgiver, investor, bestyrelsesmedlem eller andet..."

Investerede pengene fra salget i Kahoot

I forbindelse med salget i september 2020 fortalte Eske Gunge til Computerworld, at målet med var at få Actimo gjort kendt i hele verden.

"Vi var i gang med at kigge på, hvordan vi kunne komme ud i verden, og der var Kahoot en fantastisk mulighed. Vi har hele tiden være åbne over for at få en strategisk partner ind, men vi havde ikke regnet med at sælge," sagde Eske Gunge til Computerworld dengang.

Stifteren understregede dog, at han er mere end tilfreds med salget til Kahoot, som overtog virksomheden sammen med alle de dengang 50 ansatte. Disse medarbejdere var fordelt på kontorer i København, Barcelona, London og Latinamerika.

Dengang valgte Eske Gunge selv at investere størstedelen af pengene fra salget i Kahoot, der desuden er børsnoteret i Norge.

Læs mere her: Norske Kahoot køber det danske it-selskab Actimo for op mod 200 millioner kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura