Center for Cybersikkerhed afslører sin nye chef efter nytår

Der har været helt stille omkring ansættelsesprocessen, men nu melder Center for Cybersikkerhed ud, at den nye chef for centeret afsløres efter nytår.

Artikel top billede

Efter en måned uden en chef og dyb tavshed om, hvem den næste i arvefølgen bliver, melder FE-tjenesten Center for Cybersikkerhed (CFCS) nu ud, at den nye leder for centeret vil blive offentliggjort på den anden side af nytår.

"Vi forventer at kunne melde en afløser ud i begyndelsen af det nye år. CFCS har siden den 1. november haft en fungerende chef i form af Mark Fiedel," lyder det i en pressemeddelelse, som CFCS offentliggjorde onsdag, skriver ITWatch.

Mark Fiedel er normalvis afdelingschef for internetsikkerhedstjenesten i forsvarsenheden.

Den nye person på posten overtager et næsten ti år gammelt center, der indtil 1. november alle år havde haft den samme mand - Thomas Lund-Sørensen - ved roret.

Thomas Lund-Sørensen er siden gået videre til konsulenthuset Macro Advisory Partners (MAP) som partner i selskabet. Og så har han fået sig en bestyrelsespost i virksomheden Improsec.

Hos Center for Cybersikkerhed havde man forud for Lund-Sørensens afgang slået et stillingsopslag op, hvor man ledte efter en afløser på chef-posten.

Opslaget er igen taget ned, men intet har indtil nu været meldt ud om ansættelsesprocessen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S