Danske Too Good To Go henter 143 millioner kroner

Madspilds-appen Too Good To Go har endnu engang været ude og hente frisk kapital. Hvor det i maj drejede sig om 223 millioner kroner, er beløbet i denne omgang på 156 millioner kroner.

Artikel top billede

Den danske madspilds-app Too Good To Go har endnu engang hentet et større millionbeløb.

156 millioner kroner er blevet tilført virksomheden, skriver Finans.

"Vi er en klassisk vækstvirksomhed, som er nødt til at investere i væksten og driften over en årrække, inden forretningsmodellen bliver profitabel. Det kræver løbende ny kapital, og vi har derfor rejst en ny kapitalrunde med deltagelse af en række eksisterende investorer," lyder det fra CEO Mette Lykke i et skriftligt svar til Finans.

Det er ikke mere end syv måneder siden, at selskabet, hvor Preben Damgaard blandt andet er investor, hentede en gevaldig omgang kapital.

Too Good To Go hentede 224 millioner kroner tilbage i maj 2021. Dengang lød planen, at pengene skulle bruges på en storstilet ekspansion i USA.

Af selskabets seneste regnskab fremgår et underskud på 142 millioner kroner for 2020. Det store underskud stammede fra samfundsnedlukninger i forbindelse med corona. Derfor har Too Good To Go brugt 2021 på at genfinde fodfæste og investere i nye markeder, skriver Finans.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job