Danske Too Good To Go henter 143 millioner kroner

Madspilds-appen Too Good To Go har endnu engang været ude og hente frisk kapital. Hvor det i maj drejede sig om 223 millioner kroner, er beløbet i denne omgang på 156 millioner kroner.

Artikel top billede

Den danske madspilds-app Too Good To Go har endnu engang hentet et større millionbeløb.

156 millioner kroner er blevet tilført virksomheden, skriver Finans.

"Vi er en klassisk vækstvirksomhed, som er nødt til at investere i væksten og driften over en årrække, inden forretningsmodellen bliver profitabel. Det kræver løbende ny kapital, og vi har derfor rejst en ny kapitalrunde med deltagelse af en række eksisterende investorer," lyder det fra CEO Mette Lykke i et skriftligt svar til Finans.

Det er ikke mere end syv måneder siden, at selskabet, hvor Preben Damgaard blandt andet er investor, hentede en gevaldig omgang kapital.

Too Good To Go hentede 224 millioner kroner tilbage i maj 2021. Dengang lød planen, at pengene skulle bruges på en storstilet ekspansion i USA.

Af selskabets seneste regnskab fremgår et underskud på 142 millioner kroner for 2020. Det store underskud stammede fra samfundsnedlukninger i forbindelse med corona. Derfor har Too Good To Go brugt 2021 på at genfinde fodfæste og investere i nye markeder, skriver Finans.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S