Angreb, uddannelse og kunstig intelligens: Her er eksperternes forudsigelser for cybersikkerhed i 2022

Flere angreb, flere it-love og flere måder at skærme sig mod cybertrusler. Seks eksperter fra alle kroge af it-branchen skyder 2022 i gang med en række bud på de tendenser, som det nye år byder på i cybersikkerhedsverdenen. Kig med i krystalkuglen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke tendenser it-branchen skal forberede sig på i 2022.
1.628
8:15 min
2021 er et overstået kapitel, og nu buldrer et nyt år deru daf, hvor det vil overraske, hvis vi ikke kommer til at se nye cyberangreb, nye trusselstrends og nye værktøjer til at holde stand mod de voksende onde internet-kræfter.

Computerworld har samlet eksperternes forudsigelser for året 2022, der ser ud til, som aldrig før at blive de cyberkriminelles år.

Men måske også et år, hvor juraen endelig indhenter virkelighedens vilde vesten, og hvor både politi og myndigheder får flere remedier i værktøjskassen til at holde cyber-skurkene ansvarlige for deres virtuelle ugerninger.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos