Angreb, uddannelse og kunstig intelligens: Her er eksperternes forudsigelser for cybersikkerhed i 2022

Flere angreb, flere it-love og flere måder at skærme sig mod cybertrusler. Seks eksperter fra alle kroge af it-branchen skyder 2022 i gang med en række bud på de tendenser, som det nye år byder på i cybersikkerhedsverdenen. Kig med i krystalkuglen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke tendenser it-branchen skal forberede sig på i 2022.
1.628
8:15 min
2021 er et overstået kapitel, og nu buldrer et nyt år deru daf, hvor det vil overraske, hvis vi ikke kommer til at se nye cyberangreb, nye trusselstrends og nye værktøjer til at holde stand mod de voksende onde internet-kræfter.

Computerworld har samlet eksperternes forudsigelser for året 2022, der ser ud til, som aldrig før at blive de cyberkriminelles år.

Men måske også et år, hvor juraen endelig indhenter virkelighedens vilde vesten, og hvor både politi og myndigheder får flere remedier i værktøjskassen til at holde cyber-skurkene ansvarlige for deres virtuelle ugerninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS