Angreb, uddannelse og kunstig intelligens: Her er eksperternes forudsigelser for cybersikkerhed i 2022

Flere angreb, flere it-love og flere måder at skærme sig mod cybertrusler. Seks eksperter fra alle kroge af it-branchen skyder 2022 i gang med en række bud på de tendenser, som det nye år byder på i cybersikkerhedsverdenen. Kig med i krystalkuglen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke tendenser it-branchen skal forberede sig på i 2022.
1.628
8:15 min
2021 er et overstået kapitel, og nu buldrer et nyt år deru daf, hvor det vil overraske, hvis vi ikke kommer til at se nye cyberangreb, nye trusselstrends og nye værktøjer til at holde stand mod de voksende onde internet-kræfter.

Computerworld har samlet eksperternes forudsigelser for året 2022, der ser ud til, som aldrig før at blive de cyberkriminelles år.

Men måske også et år, hvor juraen endelig indhenter virkelighedens vilde vesten, og hvor både politi og myndigheder får flere remedier i værktøjskassen til at holde cyber-skurkene ansvarlige for deres virtuelle ugerninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S