Morgen-briefing: Produktion af iPhone 13 markant under det planlagte / Epson investerer 5,8 milliarder kroner i grøn omstilling / 52,5 millioner kroner til projekter til digital dannelse af danske skolebørn

Produktion af iPhone 13 markant under det planlagte. Epson investerer 5,8 milliarder kroner i grøn omstilling. 52,5 millioner kroner til projekter til digital dannelse af danske skolebørn. Investorer overtager 20 procent af Mobilplan. Storbritannien vil udfase 2G og 3G inden 2033.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefing, der i denne uge er sammensat af Computerworlds morgen-mand, Dan Jensen.

Produktion af iPhone 13 markant under det planlagte

Produktionen af Apples iPhone 13 lå i september og oktober 20 procent under det planlagte niveau, skriver den japanske avis Nikkei.

Årets sidste kvartal er ellers på grund af julesalget typisk det største for hardware-producenterne.

Men Apple er som mange andre alvorligt ramt af den globale mangel på mikrochip, ligesom der ifølge Nikkei har været ‘forstyrrelser’ i selskabets supply chain.

Blandt andet har Kina indført begrænsninger for strømforbruget i Kina, hvor iPhone-telefonerne bliver produceret.

Problemerne har været så alvorlige, at Apple for første gang i mange år har haft fuldt produktionsstop i flere dage i oktober, hvor alle samlebånd stod stille og der derfor ikke blev produceret en eneste iPhone eller iPad.

Epson investerer 5,8 milliarder kroner i grøn omstilling

Printer-virksomheden Epson vil investere 5,8 milliarder kroner i grøn omstilling.

Pengene skal gå til en langvarig omstilling, som skal sikre, at hele selskabet er CO2-negativt og og stoppet helt med at anvende energi og materialer fra undergrunden i 2050.

Dette gælder både olie og - måske mere opsigtsvækkende - metal.

“Fra 2050 vil brugere hverken kunne finde olie eller metal i projektorer og printere fra Epson,” meddeler selskabet.

Allerede fra 2023 skal al drift af Epsons fabrikker være baseret på vedvarende energi, ligesom selskabet fra 2023 vil “opfylde FN's mål for bæredygtig udvikling [..] og sikre, at alle FN's 17 mål for bæredygtig udvikling omfattes.'

52,5 millioner kroner til projekter til digital dannelse af danske skolebørn

Folkeskolens indsats på digital dannelse af børn og unge får tilført 52,5 millioner kroner.

Pengene skal bruges på tre ting, nemlig:

- Den Digitale Trafikklub, som skal anvendes til at lære børn og unge at begå sig sikkert på internettet.

- Udarbejdelse af undervisningsmateriale til lærere og undervisere.

- Uddannelse af lærere, elever, forældre og undervisere, som skal indgå i såkaldte skolepatruljer for digital færdselsssikkerhed.

”Gode internetvaner er noget, man skal lære, ligesom man lærer god bordskik, at cykle og at regne. Det har vi som voksne et ansvar for at lære vores børn, så internettet bliver et trygt sted at være,” meddeler børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S).

Investorer overtager 20 procent af Mobilplan

Peter Haahr Rasmussen (tidligere Intempus) og Simon Heiberg (e-conomic) overtager 20 procent af Mobilplan, der står bag en løsning til fleksibel og individuel opbygning af planlægningssystemer til håndværkere og byggesvirksomheder.

Samtidig indtræder Peter Haarhr Rasmussen som bestyrelsesformand og salgsdirektør i selskabet, der er stiftet af CEO og hovedejer Torben Lajer.

Han har store forventninger til at få de nye folk ombord i ejerkredsen - ikke mindst fordi de har særlig ekspertise i den kommercielle side af forretnings-drift. Selv har han mere teknologisk baggrund.

“Med friske, kloge penge skal vi nu for alvor i gang med at blive endnu mere synlige i markedet og eksekvere på vores salgs- og marketingstrategi,” meddeler Torben Lajer.

Storbritannien vil udfase 2G og 3G inden 2033

Storbritannien vil udfase landets 2G- og 3G-net inden 2033, hvor alle frekvenser i stedet skal kunne anvendes til 5G og til den tid muligvis også 6G.

Sådan lyder en fælles aftale mellem Storbritannien og de fire store britiske telenetværks-selskaber BT, Vodafone, O2 og Three.

BT vil udfase 3G inden for de kommende par år, mens det mere end 25 år gamle 2G-net vil blive udfaset inden 2033.

De britiske myndigheder håber, at fastlæggelsen af en slutdato vil gøre det nemmere for nye udstyrsproducenter at komme ind på markedet, da de vil vide, at de ikke er nødt til at understøtte gamle teknologier.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S